Únos ministerského úředníka a atentát na dalajlamu. Činoherní klub uvedl hru Poutníci do Lhasy

Saša Hrbotický Saša Hrbotický
23. 6. 2018 10:46
Činoherní klub v Praze uvedl hru Poutníci do Lhasy. Klan hochštaplerů v ní bojuje proti vrstvě dnešního establishmentu, která si libuje v moderních trendech či okázale ekologickém přístupu ke světu.
Ženský element a příčinu napětí ve skupině reprezentuje mladičká Ema, kterou ztvárnila Anna Kameníková.
Ženský element a příčinu napětí ve skupině reprezentuje mladičká Ema, kterou ztvárnila Anna Kameníková. | Foto: Pavel Nesvadba

Původní dramatická novinka pražského Činoherního klubu nazvaná Poutníci do Lhasy má atraktivní půdorys thrilleru, poměrně zručně pracuje s atmosférou napětí a nevyhýbá se humoru či melodramatickým momentům. Její vyznění však sráží zamlžovaná motivace ústřední skupinky hochštaplerů, z nichž se vyklubou teroristé bojující bůhví proti čemu. Jako by se dramatik ani režisér úplně nerozhodli, zda chtějí tvořit čistě žánrové drama, nebo ambicióznější podobenství o vyšinutém světě.

Autor hry, člen hereckého ansámblu Činoherního klubu a příležitostný scenárista i spisovatel Matěj Dadák, příběh situuje do současnosti. První polovina se odehrává kdesi v Praze v utajeném loftovém bytě, po přestávce se děj přesouvá na policejní stanici a vrcholí na zaoceánské lodi.

Zvolený žánr tragikomického thrilleru včetně volby prostředí i výběr rekvizit napovídají, že inscenace má blízko k filmovému vidění, k naturalistické konkrétnosti. Režisér Martin Čičvák neustále pracuje s reálnými prvky. Na scéně se objevují kovové klece pro zajatce, odšťavňovač ovoce, světélkující soška Pražského Jezulátka, mobily, notebook či revolvery.

Orgie popisnosti vyvrcholí v druhé polovině, kdy technický jevištní personál před zraky diváků po několik dlouhých minut smontovává ocelový nákladní kontejner, v jehož útrobách dojde k rozuzlení hry.

Reálný rámec inscenace bohužel nekoresponduje s vyššími ambicemi textu, projevujícími se v záměrné nekonkrétnosti, nečitelnosti idejí, které by skupinku bizarních teroristů měly spojovat. Proč se terčem jejich útoku má stát zrovna pražská návštěva dalajlamy, kvůli níž je hned na začátku unesen úředník ministerstva kultury? Klíčovou odpověď autor až do konce hry tají. Jeho silnou zbraní jsou naopak dobře vystavěné dialogy, jimž nechybí cit pro adekvátní volbu aktuálních hovorových prostředků a přesný rytmus.

A kdo že vlastně ono bizarní uskupení potenciálních teroristů tvoří? Respektovaným vůdcem je tajemný pan Tadeáš, ostatními titulovaný jako Mistr. V podání Alexandra Minajeva působí jako psychopatická osobnost s nevyrovnaným chováním. Hercův velmi silný ruský akcent ovšem v ději nemá žádnou zřejmou významotvornou funkci.

Z opakovaných Mistrových invektiv na adresu společenské vrstvy "fousáčů" lze pouze usuzovat, že nepřátelským cílem miniklanu Poutníků do Lhasy je jakási blíže nespecifikovaná vrstva dnešního establishmentu, která si libuje v moderních trendech či okázale ekologickém přístupu ke světu. Jaká je ale Tadeášova alternativní vize světa, za niž svůj zmatečný boj vede, nám zůstane utajeno.

K dalším členům bizarního společenství patří opilec, rváč a vykonavatel černé práce Burda v podání autora hry Matěje Dadáka, ajťák-amatér výstižně ztělesněný Janem Hájkem a zdánlivě klidný i uvážlivý kněz, jehož hraje Vojtěch Kotek. Ženský element a příčinu napětí ve skupině reprezentuje mladičká Ema (Anna Kameníková) balancující mezi sounáležitostí k Mistrově jednotce a touhou po útěku.

Matěj Dadák: Poutníci do Lhasy

Režie: Martin Čičvák
Činoherní klub, Praha, premiéra 21. června, nejbližší reprízy 24. a 27. září

Ačkoliv výkony těchto herců jsou solidní a respektují pravidla žánru, skutečnou hvězdou večera se stává Ivana Uhlířová ve vedlejší roli policejní vyšetřovatelky Horké. Scéna výslechu zadrženého ministerského úředníka, kdy herečce dobře sekunduje Jiří Štrébl v roli nadřízeného, je ukázkou brilantního citu pro absurdní humor. Ivana Uhlířová si v postavě schizofrenicky rozpolcené ženy, starostlivé matky i drsně nesmlouvavé policistky, nenechá ujít jedinou repliku, jediné gesto, aby z nich nevytěžila oslňující komický efekt.

Přestože tento předposlední, policejní obraz představuje spíš samostatnou vsuvku do hlavního příběhu, nápadně zastiňuje vše, co mu předcházelo, i to, co po něm ještě zbývá dohrát. Závěrečný temný lodní akt totiž kolísá mezi napětím a stavy kocoviny, takže namísto vygradovaného závěru se k rozuzlení dospěje spíš jaksi samovolně.

Dramaturgie Činoherního klubu se v posledních sezonách systematicky zaměřuje na uvádění původních českých novinek. Ta nejčerstvější sice očekávání spojovaná s legendární pražskou scénou tak úplně nenaplňuje, ale věrné diváky nezklame.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

PPF uvažuje o prodeji nebo přibrání partnerů pro Home Credit na některých trzích

Investiční skupina PPF zvažuje budoucnost své firmy poskytující spotřebitelské úvěry Home Credit na některých trzích, kde vidí omezený potenciál. Možný je prodej těchto aktivit nebo vstup partnerů, uvedla dnes v rozhovoru s agenturou Reuters finanční ředitelka PPF Kateřina Jirásková.

Skupina Home Credit byla založená v roce 1997. Působí v devíti zemích Asie, střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu. V první polovině letošního roku však vykázala ztrátu 178 milionů eur (4,5 miliardy Kč) způsobenou odpisy staršího portfolia, z velké části v Číně, a pandemií v Indii.

Na dotaz, jak Home Credit bude vypadat za rok, Jirásková uvedla, že je to těžké říct. Jsou země, u kterých firma věří, že mají silný potenciál, a chce je proto dále rozvíjet, a to i sama. Pak existuje druhá kategorie zemí, kde firma vidí potenciál tvorby hodnoty jako omezený, růstově omezený, takže tyto země by mohly být případně prodány, dodala.

Odmítla však upřesnit, které země do této druhé kategorie spadají. Další skupina zemí má podle ní potenciál, ale Home Credit zde může přizvat partnery, kteří budou poskytovat velkoobchodní financování pro jeho úvěry.

Provozní výnosy Home Creditu v Číně klesly v první polovině roku na 462 milionů eur z 1,08 miliardy eur před rokem. Na dalších asijských trzích, kromě Indie, se od roku 2020 zlepšily.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Češky neměly nárok. Házenkářky na úvod MS prohrály o deset branek s favorizovaným Německem

České házenkářky na úvod mistrovství světa ve Španělsku na překvapení nedosáhly a v prvním utkání základní skupiny E podlehly Německu vysoko 21:31. Favorit rozhodl už během úvodního dějství, které vyhrál o sedm branek.

Národní celek startuje na závěrečném turnaji ve Španělsku bez několika opor a s omlazenou sestavou, z úspěšného týmu z roku 2017 figuruje v aktuálním výběru jen pětice hráček. Do prvního duelu na šampionátu se z osmnáctičlenné nominace nedostaly mladá brankářka Malá a spojka Kašpárková.

Němky od úvodu potvrzovaly roli velkých favoritek a český celek dokázal držet krok jen prvních 10 minut. Osmý tým z posledního mistrovství světa mnohem lépe a důrazněji bránil a zároveň předváděl lepší kombinace v útoku.

Němky si několikrát došly pro sedmičku a rychle začaly zvyšovat náskok. Po sérii tří branek získaly ve 13. minutě vedení 7:4 a za dalších 10 minut po jednom z mnoha brejků upravily už na šestigólový rozdíl.

Český celek se proti silově vybaveným soupeřkám trápil v útoku a těsně před pauzou prohrával už o osm branek poté, co se ze sedmimetrového hodu prosadila Petersenová, bývalá bundesligová spoluhráčka Kordovské.

Němky vstoupily lépe i do druhého poločasu a po pětigólové šňůře v 41. minutě vedly už 24:12. Až poté jako by ze sebe český tým shodil nervozitu. Brankářce Kudláčkové pomohla konstrukce a její spoluhráčky v útoku díky sérii čtyř tref snížily zpět na poločasovou sedmigólovou ztrátu.

Němky znatelně polevily v defenzivě a Bašného svěřenkyně se dotáhly šest branek. Závěr ale opět patřil favoritovi, který ze sedmičky již po vypršení času upravil na konečný dvouciferný rozdíl.

Český celek potvrdil, že se mu proti Němkám dlouhodobě nedaří. Reprezentantky prohrály vzájemný zápas i na Euru v roce 2018 a před osmi lety na mistrovství světa.

V dalším zápase změří svěřenkyně trenéra Jana Bašného v sobotu síly s Maďarskem a skupinu zakončí v pondělí proti Slovensku.

Na mistrovství světa poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Český tým na minulém mistrovství světa chyběl, ale před čtyřmi lety nečekaně došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na MS ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Skupina E (Llíria):

Německo - Česko 31:21 (17:10)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 1, Polášková 1, Kordovská 1, Andrýsková, Mikulášková 2, Hurychová, Stříšková 1, Franková, Zachová 4, Kovařová 1, Jeřábková 4, V. Malá 4, Holanová 1, Cholevová 1.

Nejvíce branek Německa: Grijseelsová a Maidhofová po 4. Rozhodčí: Belkhírí, Ali Hamídí (oba Alž.). Sedmimetrové hody: 8/6 - 4/4. Vyloučení: 3:4. ČK: 28. Hurychová (ČR). Diváci: 375.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

V projevu Merkelová hovořila o významu demokracie. "Demokracie žije i z toho, že všude tam, kde nenávist a násilí jsou pokládány jako legitimní prostředek k prosazování vlastních zájmů, musí naše demokratická tolerance najít hranice," řekla. Uvedla také, že demokracie je živa i ze solidarity a a důvěry v doložitelná fakta, proto je nezbytné se hlasitě ohradit vždy, když lháři popírají vědecká fakta nebo kde se šíří nenávist. "Chci vás také povzbudit, abyste na svět nahlíželi i očima druhých," dodala.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany. Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, ozbrojený muž se vzdal policii

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo ve čtvrtek uzavřeno kvůli ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk, nakonec se vzdal policii. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení, jakékoli spojení muže s OSN policie vyloučila.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Podle záběrů z médií přecházel muž před plotem u vstupu do objektu s přiloženou hlavní u krku. Šlo o bělocha ve věku asi 60 let. Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy