Klidně jen pro jednoho diváka. Cirk La Putyka otevře Výdejní okénko kultury

ČTK ČTK
9. 11. 2020 12:12
Novocirkusový soubor Cirk La Putyka vedle pražského kulturního prostoru Jatka78 otevře takzvané Výdejní okénko kultury. Bude v něm nabízet krátká představení pro jednoho či dva diváky. Netradiční projekt soubor nabídne toto úterý 10. listopadu od 18:00 do 20:00 v hale Skleněnka.
Vizualizace Výdejního okénka kultury, které splňuje aktuální hygienická nařízení.
Vizualizace Výdejního okénka kultury, které splňuje aktuální hygienická nařízení. | Foto: Cirk La Putyka

Skrze "výdejní okénko" budou moci diváci v omezeném počtu jednoho, dvou nebo jako maximálně čtyřčlenná rodina sledovat krátké představení odehrávající se uvnitř. Vstup je zdarma.

"V posledních dnech se mluví o divadlech zavřených do konce kalendářního roku. Proto již od března hledáme cesty, jak být divákům stále nablízku. Jak neztratit kontakt. Jak si udržet zdravou mysl a tělo v kondici. Jak vrátit členy souboru na společné jeviště, a to klidně i pro jednoho diváka," vysvětluje principál souboru Rosťa Novák mladší.

Každé představení ve výdejním okénku trvá pět minut a soubor ho za večer zahraje desetkrát. Vše se uskuteční za dodržení aktuálních hygienických nařízení. Diváci sedí venku u okénka a herci jsou od nich vzdálení několik metrů.

Vzhledem k omezenému počtu diváků je nutná registrace předem na přesný čas. "Přijďte nás podpořit, přijďte na chvilku zažít živou kulturu. My vás potřebujeme," volá Rosťa Novák mladší.

Cirk La Putyka zahájil sezonu 1. září obnovenou premiérou svého představení Memories of Fools. Inscenace se loni dočkala téměř 180 repríz v berlínském divadle Chamäleon Theatre, letos od března měla být na programu v Praze. Do toho ale zasáhl koronavirus.

Kvůli současným opatřením proti pandemii soubor přesunul všechna představení. Zatím jsou ponechány v prodeji vstupenky na prosincovou inscenaci Roots. Cirk La Putyka už dříve kvůli koronaviru přesunul projekt Cesty na duben 2021.

Soubor nedávno nabídl happening Ústředna78, kterým ve spolupráci s prostorem Jatka78 reagoval na to, že koronavirová opatření neumožňují živé kulturní události. Zájemci si mohli telefonicky popovídat s některým ze šesti herců, hudebníků a bavičů ze souboru nebo s jeho hosty. Smyslem akce bylo podle principála pobavit, rozveselit a zahřát u srdce.

Členové Cirk La Putyka vedle netradičních divadelních projektů nyní pomáhají například v nemocnicích a připravují projekt pro domovy seniorů nazvaný Ladění.

Ústředna78 opět funguje. Barbora Poláková tu zpívá a prozrazuje tajné střihy ve svém videoklipu. | Video: Facebook/Cirk La Putyka
 

Právě se děje

před 15 minutami

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Trikolóra, Soukromníci a Svobodní půjdou do voleb společně

Trikolóra, Strana soukromníků ČR a Strana svobodných občanů budou společně kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Ve čtvrtek podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci. Jejich předsedové to dnes oznámili na společné tiskové konferenci. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší řekl, že teprve podle podoby nového volebního zákona se rozhodnou, zda vytvoří volební koalici či zda bude kandidovat jedna ze stran a ostatní ji podpoří.

Strany chtějí podle svých představitelů voličům "nabídnout alternativu k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politiky", uvedli. "Jsem rád, že se spojují tři nesocialistické strany, které vidí řešení ve staré dobré demokracii, v kapitalismu, v národním státu," řekl Klaus.

Předseda Svobodných Libor Vondráček věří, že společná spolupráce zabrání tomu, aby propadly hlasy pravicových voličů, kteří nyní nejsou ve Sněmovně zastoupeni. Je to podle něj poprvé, co se strana ve volbách do Sněmovny rozhodla s někým spojit. "Chceme prosadit antibyrokratickou revoluci, znovu nastartovat českou ekonomiku opřenou právě o houževnatost českých, moravských a slezských podnikatelů a odstranit diskriminaci živnostníků vůči fabrikám a nadnárodním řetězcům," uvedl Petr Bajer, předseda Soukromníků.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy