Divadlo Radost zkouší Krásku a zvíře, pro veřejnost ale na síti hrát nechce

Divadlo Radost zkouší Krásku a zvíře, pro veřejnost ale na síti hrát nechce
Michaela Rotterová v titulní roli.
Zleva Michaela Danielová jako Sestra, Dalibor Dufek v roli Nápadníka, Jiří Skovajsa jako Otec a Michaela Rotterová v titulní roli.
Pavel Jan Riedl v roli Moderátora.
Zleva Michaela Danielová v roli Sestry, Michaela Rotterová jako Kráska a Pavel Jan Riedl coby Moderátor.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
4. 11. 2020 15:35
Brněnské Divadlo Radost dokončuje novou inscenaci Kráska a zvíře. Zkoušky se konají v době, kdy však divadla kvůli pandemii koronaviru nesmějí hrát pro diváky. "Po všech karanténních komplikacích se blížíme vytouženému cíli," říká manažer divadla Petr Jančařík.

Inscenace bude mít premiéru tento pátek on-line, ovšem nikoli pro širokou veřejnost. Širší publikum se tak novinky dočká až po uvolnění nynějších opatření.

Krásku a zvíře režíruje hostující Marek Zákostelecký, který je zároveň autorem výtvarné podoby. Přizval skladatele Vratislava Šrámka a polskou choreografku Anetu Jankowskou. Na scénáři se Zákostelecký podílel s dramaturgem Pavlem Trtílkem.

Jde o dramatizaci klasické francouzské pohádky dochované ve více verzích. Inscenace Divadla Radost vychází z verze Jeanne-Marie Leprince de Beaumontové z 18. století, kterou konfrontuje se současným světem. V televizním studiu se odehrává show, která posílá soutěžící do pohádkového světa.

"Divadelní adaptace této proslulé a mnohokrát také zfilmované francouzské pohádky akcentuje jako ústřední téma sílu obětavosti a lásky, která není hraná ani předstíraná a které dá hlavní hrdinka přednost před životem v přepychu a bohatství," shrnuje dramaturg Trtílek.

Jedním z cílů inscenace je přiblížit současné mladé generaci svět lidových vyprávění, pohádek a tradic, o což Divadlo Radost usiluje dlouhodobě. Vychází tak vstříc zájmu škol, které se na něj obrací se žádostmi o uvádění tradičních pohádek s odůvodněním, že školáci je většinou znají jen málo.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Trikolóra, Soukromníci a Svobodní půjdou do voleb společně

Trikolóra, Strana soukromníků ČR a Strana svobodných občanů budou společně kandidovat v podzimních sněmovních volbách. Ve čtvrtek podepsaly dohodu o dlouhodobé spolupráci. Jejich předsedové to dnes oznámili na společné tiskové konferenci. Předseda Trikolóry Václav Klaus mladší řekl, že teprve podle podoby nového volebního zákona se rozhodnou, zda vytvoří volební koalici či zda bude kandidovat jedna ze stran a ostatní ji podpoří.

Strany chtějí podle svých představitelů voličům "nabídnout alternativu k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politiky", uvedli. "Jsem rád, že se spojují tři nesocialistické strany, které vidí řešení ve staré dobré demokracii, v kapitalismu, v národním státu," řekl Klaus.

Předseda Svobodných Libor Vondráček věří, že společná spolupráce zabrání tomu, aby propadly hlasy pravicových voličů, kteří nyní nejsou ve Sněmovně zastoupeni. Je to podle něj poprvé, co se strana ve volbách do Sněmovny rozhodla s někým spojit. "Chceme prosadit antibyrokratickou revoluci, znovu nastartovat českou ekonomiku opřenou právě o houževnatost českých, moravských a slezských podnikatelů a odstranit diskriminaci živnostníků vůči fabrikám a nadnárodním řetězcům," uvedl Petr Bajer, předseda Soukromníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy