Poprvé na českých jevištích. Brno uvede muzikál o Jane Eyrové

Poprvé na českých jevištích. Brno uvede muzikál o Jane Eyrové
Gabriela Čtveráčková jako mladá Jane a Petra Šimberová jako Helen Burnsová.
Dagmar Křížová jako Jane Eyrová a Lukáš Vlček coby Edward Fairfax Rochester.
Snímek ze zkoušky muzikálu Jane Eyrová.
Dagmar Křížová jako Jane Eyrová.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
24. 4. 2021 14:10
Městské divadlo Brno připravuje první české uvedení muzikálu Jane Eyrová podle slavného románu Charlotte Brontëové z roku 1847. Premiéra se měla konat 23. dubna. Pro veřejnost však zatím hrát nelze kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Román se dočkal mnoha filmových i televizních zpracování, existují také činoherní adaptace.

Muzikál měl premiéru v roce 1995, newyorská Broadway jej uvedla v roce 2000. Získal pět nominací na prestižní cenu Tony, byl uveden také v Rakousku a Japonsku. Jeho autory jsou skladatel a textař Paul Gordon s libretistou a režisérem Johnem Cairdem.

V režii a překladu Petra Gazdíka se publikum Městského divadla Brno může těšit na Kristýnu Daňhelovou nebo Dagmar Křížovou v titulní roli. Záhadného Edwarda Rochestera hrají Lukáš Janota či Lukáš Vlček, jeho hospodyni paní Fairfaxovou Alena Antalová nebo Jana Musilová. Divadelníci slibují výpravné dobové kostýmy a působivou scénu.

Román Jane Eyrová poprvé vyšel v roce 1847. Brontëová v něm vykreslila atmosféru anglického venkova a osudy jeho obyvatel. Hrdinka Eyrová, schovanka a následně guvernantka, se musí vypořádat s těžkými životními zkouškami. Touží po vzpouře proti svazujícím zvyklostem, bojuje s osudem, nakonec dospěje v sebevědomou ženu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy