Svět, ve kterém není nic nemožné. Brněnské divadlo chystá hru podle Mrázkové

ČTK ČTK
15. 4. 2021 19:45
Dílo české autorky knih pro děti Daisy Mrázkové, která zemřela před pěti lety, inspirovalo nové představení brněnského Divadla Polárka. Na základě knihy nazvané Co by se stalo, kdyby... vznikla inscenace Co by kdyby. Je prakticky hotová, dokončuje ji hostující režisérka Anna Davidová, jinak umělecká šéfka Husy na provázku.

Sobotní premiéra se kvůli pandemii koronaviru nemůže uskutečnit za účasti diváků. Po on-line předpremiéře Procesu podle Franze Kafky tedy půjde o druhou "šuplíkovou" inscenaci Polárky. Ta se začne pro diváky v sále hrát, teprve až to umožní protipandemická opatření.

Děj se točí kolem všetečných otázek kladených dětmi, například "Co by se stalo, kdybych byl malý jako mravenec nebo kdybychom měli vlastního slona?".

Režisérka Davidová do Polárky přivedla scénografku Lenku Odvárkovou a skladatele Tomáše Davida. Na základě několika otázek z knihy vznikl proměnlivý, výrazně výtvarný svět, ve kterém stejně jako v dětské představivosti není nic nemožné.

V hlavní roli zvědavého dítěte se představí Filipína Cimrová. Tým domácích polárkovských herců rozšíří hostující Zdislava Začalová z aktuálního absolventského ročníku činoherního herectví Janáčkovy akademie múzických umění.

Výpravná, převážně pohybová groteska je určena především rodinám s dětmi od tří let.

Kromě šuplíkových inscenací v Polárce vzniká také mnoho on-line projektů. Herec Matěj Záhořík s dalšími členy souboru natočil dvoudílný loutkový příběh šneka z inscenace Slon a mravenec nazvaný Šnek side story.

V sobotu 10. dubna měla premiéru filmová verze inscenace František z kaštanu, Anežka ze slunečnic, která si z posledního festivalu Dítě v Dlouhé 2019 odvezla cenu odborné poroty. Na konci dubna ji bude možné zhlédnout prostřednictvím streamovací služby Dramox.

Při spuštění služby spadly servery. Zájem byl větší, než jsme čekali, říká jeden ze zakladatelů „divadelního Netflixu“ Dramox Martin Zavadil. | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 26 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy