Činoherní soubor hru nastudoval, místo plánované sobotní premiéry ale uvede jen generální zkoušku bez diváků.
Pro činohru Tylova divadla je to v této sezoně už třetí inscenace, kterou z důvodu uzavření kulturního provozu v zemi nemůže ukázat divákům.
Kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru činohra 7. listopadu loňského roku nemohla odehrát premiéru citlivého rodinného dramatu Králičí nora ani rozvernou komedii Španělská muška. Její premiéra byla přesunuta již dvakrát.
Hrabalův poetický příběh prodchnutý vůní zabijačky, piva a vlasů paní sládkové v Plzni režíruje Šimon Dominik, někdejší šéf činohry Divadla F. X. Šaldy v Liberci. V hlavní roli Maryšky se představí Jana Ondrušková, Libor Stach hraje jejího manžela, správce pivovaru Francina. Michal Štěrba pak zpodobil svérázného a hlučného Pepina.
Postřižiny jsou po Ostře sledovaných vlacích z roku 1981 a Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2005 třetím setkáním plzeňského činoherního souboru s dílem Bohumila Hrabala.
"Jeho knihy byly mnohokrát úspěšně zfilmovány. Když jsme zvolili do činoherního plánu letošní sezony titul Postřižiny, netušili jsme, že 5. září zemře filmový režisér a herec Jiří Menzel. Rádi bychom proto i jemu vzdali poctu," připomíná dramaturgyně Klára Špičková úmrtí významného tvůrce československé nové vlny.
Divadelní adaptace se od filmu bude v mnohém lišit. Tvůrci doufají, že to výsledek obohatí, protože dají větší prostor Hrabalově próze.
Všechny známé scény ze snímku nicméně zůstaly zachovány, cílem autorů je zachovat prvorepublikový duch nejen prostřednictvím scény. "A přestože pracujeme v divadle hlavně se slovem, a nikoliv s filmovým obrazem, doufáme, že inscenace bude vděčnou vzpomínkou na oba muže, kteří se nezapomenutelným způsobem zapsali do našich literárních a filmových dějin," dodává dramaturgyně.