Na Bílou Vodu se však paralelně chystá také činohra pražského Národního divadla. Inscenace plánovaná pro Stavovské divadlo tam bude mít premiéru v květnu 2024, tedy o několik měsíců později. Tuto dramatizaci připravuje slovenský divadelník Daniel Majling, režírovat má Michal Vajdička.
Bílou Vodu psala Kateřina Tučková deset let. Na téměř 700 stranách rozvíjí příběh řádové sestry Evaristy a zachycuje perzekuci řeholních řádů za komunistické totality. Zabývá se také historií podzemní církve a kněžským svěcením žen. Podle brněnských divadelníků kniha připomíná opomíjenou kapitolu totalitního bezpráví. Zároveň otevírá otázku nerovného postavení žen v církvi, potažmo celé společnosti.
Už díky starším románům Vyhnání Gerty Schnirch a Žítkovské bohyně se dvaačtyřicetiletá Tučková, původní profesí historička umění a kurátorka, zařadila k nejúspěšnějším současným českým spisovatelkám. Je nositelkou cen Magnesia Litera nebo Ceny Josefa Škvoreckého, její knihy jsou hojně překládány do dalších jazyků. Bílá Voda jí vloni vynesla Státní cenu za literaturu a ocenění Český bestseller. Nakladatelství Host v lednu oznámilo, že prodeje Bílé Vody překročily hranici 100 tisíc výtisků, čímž se stala nejprodávanějším titulem loňského roku. Kniha měla náklad 125 tisíc výtisků.