Recenze: Proč přišla do kláštera. V novém románu Tučkové do sebe všechno zapadne

Petr A. Bílek Petr A. Bílek
19. 5. 2022 17:12
Když před deseti lety Kateřina Tučková vydala rozsáhlý román Žítkovské bohyně, prodala ho přes 100 tisíc výtisků a nastartovala novou vlnu čtenářsky úspěšných, soudobých českých próz takzvaného středního proudu. Nyní podle velmi podobného mustru vytvořila ještě rozsáhlejší knihu Bílá Voda.
Kateřina Tučková umí najít silné a neprovařené téma.
Kateřina Tučková umí najít silné a neprovařené téma. | Foto: Libor Fojtík

Za pár měsíců bude z prodejů možné usoudit, zda se za těch deset let čtenářský vkus nezměnil, anebo zda už je chuť hltat rozsáhlé příběhy pryč. Obě díla představují především zajímavý sociologický fenomén, a proto je i otázka po jejich úspěchu tou nejzajímavější, kterou si lze klást.

Podobně jako Alena Mornštajnová, Jiří Hájíček a další tvůrci, které vynesly do popředí čtenářsky vstřícné romány, i Tučková v novince vytváří dvě roviny: v pozadí stojí krutě zlovolné kulisy "velkých dějin", před něž se postaví působivý osobní příběh. Ten čteme co nejrychleji, protože skrývá záhadná a temná místa, jež by na konci měla zmizet; na rozdíl od těch velkých dějin, které nikdy zcela nepoznáme.

Hlavní postava Bílé Vody, žena středního věku, v květnu 2007 přichází do rozpadajícího se kláštera. Zjevně si nese jakési nedávné zranění. A za poraněními tělesnými evidentně skrývá trauma psychické. Ocitne se na svébytném místě, k němuž nemá žádný vztah, protože není věřící a o historii místa i velkých dějin s ním spjatých nic neví. Před něčím prchá a hledá úkryt, kde by se mohla zotavit.

Výchozí situace vytváří půdorys pro způsob, jímž se začnou plnit další stovky stránek. Lena, protagonistka, se nepodílí na náboženských aktivitách, jež smysl pobytu v klášteře naplňují ostatním. Proto má hodně času. A potřebuje zapomenout na to, před čím prchla, takže se nehrouží sama do sebe. Pozoruje, vnímá a popisuje. A my čtenáři jsme výsledkům takového vnímání vystaveni.

Popis bývá v románech účelný, neboť evokuje atmosféru, konkretizuje prostory a zpomaluje děj. Zde jsou ho ale tak velké porce, že si člověk dříve či později může přát, aby se Lena zas někam nezadívala.

Kromě pohledů na vnitřní i vnější prostory kláštera, na jeho obyvatelky, okolí i krajinu s důležitým vrchem Mariahilf tráví Lena čas i pokusy uklidit nepořádek v pracovně matky představené. A zde se rodí druhý nástroj, kterým objem textu utěšeně narůstá. Hrdinka čte úřední listiny a korespondenci, soukromé dopisy či deníky matky představené, nu a my čteme s ní. Vše je do románu pečlivě přepsáno.

Časový záběr se tak letmo dostává do dávnější minulosti, ale obnažuje především historii místa i osudy ženských řeholních řádů po komunistickém převratu v roce 1948 a následujících desetiletích. Dějový prostor i spektrum postav pak ještě vydatně rozšíří linie o moravské tajné církvi a tajném svěcení. Jedna z obyvatelek kláštera byla kdysi románovým biskupem Felixem vysvěcena na kněze, což garantuje ambivalentní napětí nejen pro líčenou éru socialismu, ale i porevoluční dobu. V ní církev nesnadně hledá, jak takové relikty pojmout.

Z dílčích dokumentů, vyprávění, dialogů i Lenina pátrání v knihovně či na internetu postupně vzniká nesmírně pestrá, sugestivní a tematicky nosná mozaika. Kateřina Tučková opět dokazuje, že umí najít silné, působivé a neprovařené téma, které má mlhovitý opar spirituality a rozumem špatně proniknutelného tajemna. Zároveň ale také ukazuje, že některé postupy, jimiž se vyznačuje dobrá literatura, jsou jí prostě cizí.

Čteme tu texty a slyšíme vyprávění, která vycházejí z pera či úst desítek různých lidí. A přece všichni - s výjimkou stylově hezky starosvětských dopisů pátera Staubera - mluví i píšou stejně. Podobný slovník, podobná větná stavba, ať jde o hlas vypravěče, hlášení okresních tajemníků či estébáků, anebo o deník matky představené. I ta jako by deník psala ne pro sebe, ale proto, že jednou se stane součástí románu: vše je vylíčeno tak, aby to důsledně zapadlo do celku a nikdo neměl pocit, že se byť jen trošičku ztrácí.

K tomu přispívá, že Lena všechny dokumenty nachází v tu správnou chvíli; jako když do ruky náhodou vezmete nějaký dílek puzzle a on patří právě tam, kam jste před chvilkou přiložili ten předchozí.

Stěžejním impulzem, jenž čtenáře nutí hltat stránky, je Lenino skrývané tajemství - důvod, proč přišla do kláštera. Co je jejím traumatem, se pochopitelně dozvíme až ke konci, o to víc nám ale zatrne, jak velké to trauma je. Čímž pochopíme, že jeho vytěsňování bylo zcela namístě, a už se nezlobíme, že nám to vyprávění tak dlouho skrývalo. Naopak se budeme ptát, jak se s tím dá žít dál, což zase vzbudí dost zvědavosti na zbývající stránky.

Obal románu Bílá Voda.
Obal románu Bílá Voda. | Foto: Nakladatelství Host

Úrodný konec, kde se vyjeví vše potřebné, nádavkem naplno propojí i Lenin příběh s velkou historií místa, řeholních řádů či tajné církve. Ukáže se, že všechny výlety k nim byly opodstatněné, protože s Leniným údělem souvisejí. Až to připomíná způsob, jakým napětí ve svých hrách konstruoval Jára Cimrman. Více z důvodu nerušených zážitků nelze prozradit, ale snad stačí naznačit zápletku s původem postav ve hře Akt.

Bude-li mít Bílá Voda čtenářský úspěch, lze doufat, že oživí zájem o pozapomenutou lokalitu Jesenicka, stejně jako o historii tajné církve či řeholních řádů. Materiálu je v ní jistě dost i na vydatný televizní seriál. Při intenzivní kampani k vydání Kateřina Tučková v rozhovorech zdůrazňovala, kolikrát rukopis přepsala, než byla spokojená s výsledkem. Muselo to dát enormní práci. Škoda jen, že to přepisování nevedlo k zhutnění a prohloubení.

Témata, která příběh nabízí, jsou nesporně vydatná a sugestivní. Problém spočívá v tom, jak byla napsaná. Velké porce vzbuzují jistě údiv, že se to na talíř vůbec vešlo, ale ne každý cítí zážitky při jejich konzumování.

Kniha

Kateřina Tučková: Bílá Voda
Nakladatelství Host 2022, 688 stran, 599 korun.

V průběhu let jsem rozkrývala další vrstvy toho, co se tehdy v Československu dělo, říká spisovatelka Kateřina Tučková o přípravě románu Bílá Voda. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy