Dobude Cimrman Ameriku? Jeho věhlas chtějí za oceán rozšířit cizinci, záleží i na štědrosti Čechů

hrz
5. 4. 2017 10:09
Jára Cimrman ​již více než tři roky promlouvá k divákům v anglickém jazyce v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Nyní se poprvé vydává dobýt i americká pódia a jeho výprava bude zdokumentována v novém filmu Davida Smoljaka. Pomoci mu má i crowdfundingová sbírka.
Záskok v podání britských herců z Cimrman English Theatre.
Záskok v podání britských herců z Cimrman English Theatre. | Foto: Cimrman English Theatre

Na pozvání české ambasády ve Washingtonu​ se v druhé polovině dubna uskuteční celkem šest představení Záskoku v anglické verzi v New Yorku, Washingtonu a Baltimoru.

Nápad přenést Cimrmana na několik večerů z Žižkova do Ameriky vznikl nedlouho po tom, co byla anglická premiéra hry Záskok (The Stand-In) přijata s úspěchem na podzim roku 2014.

Projekt si získal podporu nynějšího osazenstva české ambasády a blíží se ke zdárnému vyvrcholení. Bude se Cimrman líbit i v Americe? Dozví se svět konečně pravdu o zneuznaném českém géniovi? Odpovědi na tyto otázky netrpělivě očekávají všichni, kdo se na realizaci projektu podílejí.

Brian Stewart​, herec a jeden z překladatelů anglické verze, k tomu uvedl: "Postupujeme pomalu a jsme teprve na začátku svého poslání rozšířit povědomí o Járovi Cimrmanovi, ale postavy Záskoku jsou srozumitelné všem a humor hry je univerzální."

Podporu Cimrman English Theatre ​vyslovil i Zdeněk Svěrák​, jeden z autorů Cimrmanových her, a dodal: "Ladislav Smoljak by byl štěstím bez sebe a chtěl by jet do Ameriky také!"

Jára Cimrman při svých návštěvách v Americe zanechal téměř neznámou, avšak nesmazatelnou stopu. "Cimrman při jedné z návštěv USA poradil Nikolu Teslovi, aby se soustředil na elektromobil," uvedl Zdeněk Svěrák.

Divadlo do USA bude moci odcestovat také díky podpoře fanoušků, kteří na crowdfundingovém serveru Indiegogo přispěli 6000 amerických dolarů na letenky souboru.

"Všichni Češi, potomci Čechů, čechofilové, přátelé Čechů a milovníci divadla -  pomozte Járovi Cimrmanovi přijet do Severní Ameriky! Pomozte Američanům a Kanaďanům pochopit, jak tento milovaný český génius, vědec, skladatel, pedagog, filozof, vynálezce atd. ovlivnil historii světa," zněla tehdy výzva.

Smoljak vybírá na dokument. Podporovatelé si mohou ve filmu zahrát

Výpravu anglosaských vyslanců české kultury bude s kamerou dokumentovat David Smoljak​ a výsledkem bude film stejného jména - Cimrman dobývá Ameriku! Dokument zmapuje také Cimrmanovy stopy v Americe a možná nám poodhalí i některá neznámá fakta o jeho působení v USA.

Aktuálně na podporu dokumentu probíhá i crowdfundingová sbírka na Hithitu a vybráno je již přes 100 tisíc Kč.

Odměny pro přispěvatele jsou v pravdě cimrmanovské. Lidé si mohou zahrát ve Smoljakově dokumentu nadšeného Cimrmanova fanouška. Nebo také mohou být zapsáni na tzv. Cimrmanův protestní list. "Ten bude nebojácně uschován před patentovým úřadem ve Washingtonu DC na důkaz morálního rozhořčení nad dřívějším odmítnutím tohoto úřadu zaregistrovat našeho génia jako autora vynálezu žárovky, pojistky, telefonu a kinematografu," vysvětluje na stránkách Hithitu David Smoljak.

Štědřejší podporovatel bude podepsán pod tzv. Cimrmanův epitaf. Ten bude spolu s odkazem "Budoucnost patří aluminiu!" v lahvi od českého piva poslán po proudu americké řeky Hudson do Atlantického oceánu. 

A konečně ten, kdo Smoljakovi přispěje na jeho dokument více než pětisetkorunou, získá tu největší odměnu - dvě čestné vstupenky na představení Stand in v Žižkovském divadle Járy Cimrmana s výsostným právem vybrat si, zda chce sedět vpravo, či vlevo.

Protože vlevo, jak každý znalec hry Záskok ví, vždycky sedí "blbci".

Dobude Cimrman Ameriku? Natočí o tom David Smoljak dokument? "To záleží hlavně tady na vás!" říká Zdeněk Svěrák jako Vavroch ze Záskoku. | Video: David Smoljak
 

Právě se děje

před 10 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy