Foto: Velmi málo pobudů, tady asi pobudu. Cimrman ožil, u Tanvaldu se sešly stovky příznivců

Foto: Velmi málo pobudů, tady asi pobudu. Cimrman ožil, u Tanvaldu se sešly stovky příznivců
V Tanvaldu startoval pochod "Sladkou dírou k Majáku Járy Cimrmana".
Scházeli se zde dobově oblečení lidé.
Cimrmanovo 19. století si žádá své.
Také bicykly jsou staršího data. Na Tanvaldsku se nachází Cyklostezka Járy Cimrmana, milovníci českého génia z řad kolařů jsou proto v kraji častými hosty.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 10. 2016 22:48
Před padesáti lety cimrmanolog Zdeněk Svěrák v rozhlase poprvé veřejně zmínil postavu jménem Jára Cimrman. V sobotu 1. října pořádal Český rozhlas v Příchovicích na Tanvaldsku oslavy Půlstoletí s Cimrmanem. Český velikán tu totiž má muzeum a rozhlednu. Od rána se konaly spanilé jízdy a pochody krajem Járy Cimrmana - Jizerskými horami, v nichž se nachází i legendární Liptákov, kde světoběžník Cimrman na stará kolena zakotvil. Herci Divadla Járy Cimrmana předvedli ukázky z her, pokřtili knihu "Půlstoletí s Cimrmanem" a vyhlásili nejoblíbenější hlášku veřejnosti - "Debil-blbeček".
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy