Zdeněk Svěrák: Dokud budu schopen pohybu na jevišti, tak tam chci být

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 9. 2015 16:54
Zdeňku Svěrákovi bude v březnu osmdesát let. Do srdcí českého publika se zapsal jako herec, dramatik, scenárista, hudebník a v neposlední řadě i jeden z objevitelů zapomenutého českého génia Járy Cimrmana. Jeho tempo je na osmdesátníka strhující. Poté, co s kolegy Jaroslavem Weigelem a Petrem Bruknerem zahájil výstavu Cimrman světoběžník, pospíchal zase do divadla.
"Jaroslav Weigel dal Divadlu Járy Cimrmana celou tu image. Ještě že ho v roce 1969 vyhodili z Mladého světa," říká výtvarník Jiří Slíva. | Video: Zuzana Hronová

Praha - V pasáži pražského paláce YMCA byla zahájena výstava Cimrman světoběžník. Na slavnostní vernisáži byli přítomni herci Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák, Jaroslav Weigel a Petr Brukner a také kreslíř a humorista Jiří Slíva.

Expozice ukazuje kolo, lyže, brusle, kompas a další cestovní pomůcky Járy Cimrmana. Návštěvníci si rovněž mohou prohlédnout kostýmní návrhy Jaroslava Weigela, Cimrmanův poprvé vystavený náčrt invalidního vozíku či dobové divadelní plakáty slavného souboru.

K oblíbeným exponátům Zdeňka Svěráka patří dle jeho slov "želva Rychlonožka, kterou Cimrman naučil tančit tango" a bicykl pro jednoho dospělého a čtyři malé děti.

Na začátku vernisáže pohovořil výtvarník Jiří Slíva o grafické práci Jaroslava Weigela. "Bylo opravdu dobře, že ho v roce 1969 vyhodili z Mladého světa, protože se ho pak ujal svatý Jára. Jaroslav Weigel je ten, kdo vytvořil celou image Divadla Járy Cimrmana."

K řečnickému pultíku poté přišel herec Petr Brukner a přečetl stať o Cimrmanově snaze získat kmen Duru-Buru pod českou koloniální nadvládu. Jedná se o výňatek ze semináře ke hře Afrika.

"Přičleněním africké državy k českým zemím chtěl Cimrman posílit českou pozici v rámci Rakouska-Uherska natolik, aby císař musel monarchii přejmenovat na Rakousko-Uhersko-Česko," říká Petr Brukner. | Video: Zuzana Hronová

"Přičleněním africké državy k českým zemím chtěl Cimrman posílit českou pozici v rámci Rakouska-Uherska natolik, aby císař musel monarchii přejmenovat na Rakousko-Uhersko-Česko," vysvětloval cimrmanolog.

Poslední sezonu za nás naplánuje někdo jiný

Na závěr pak přišlo dlouho avizované překvapení - Zdeněk Svěrák zarecitoval dojemnou báseň Nepozvaný, kterou Cimrman nařídil budoucím pokolením uvádět vernisáže. Tím nepozvaným je pochopitelně Jára Cimrman.

"Na odhalování Cimrmanových desek recitujeme báseň ‘Ažmilid‘, na vernisážích jsme nuceni recitovat Cimrmanovu báseň ‘Nepozvaný‘," říká Zdeněk Svěrák. | Video: Zuzana Hronová

Po skončení vernisáže pospíchal Zdeněk Svěrák opět do divadla. Na dotaz Aktuálně.cz, jak stále zvládá toto rychlé životní tempo, odpověděl: "Divadlo je pro mě stejně tak vyčerpávající jako osvěžující, ono se to vyrovnává."

Ačkoliv mu v březnu bude osmdesát let, příliš zvolnit nehodlá. "Dokud budu schopen pohybu na jevišti, tak tam chci být. Jsem věren tradici Ládi Smoljaka či Honzy Kašpara, ti tam byli až do konce."

Poslední sezonu Divadlo Járy Cimrmana tedy ještě nechystá. "Neplánujeme, on to za nás naplánuje někdo jiný," dodal se smíchem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy