Opravdu živé interview. Divadlo uvede hru o nejbohatším Čechovi Kellnerovi

ČTK ČTK
25. 5. 2020 14:22
Brněnské divadlo Feste připravuje inscenaci o nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi, majoritním vlastníkovi skupiny PPF. Premiéra se uskuteční 24. června v prostoru Industra. "Jedná se o vůbec první divadelní počin směrem k této velmi diskutované osobě," říká režisér Jiří Honzírek.
Petr Kellner na snímku z ročenky PPF.
Petr Kellner na snímku z ročenky PPF. | Foto: ČTK

Hru nazvanou Opravdu živé interview s opravdovým Petrem Kellnerem napsal Roman Sikora. V inscenaci, která v době nouzového stavu vznikala prostřednictvím videokonferencí, účinkují Ondřej Novák a Vanda Klestilová.

Podle divadelníků se v posledních letech ve společnosti konečně začíná diskutovat o obrovské moci oligarchů, a to i kvůli veřejnému angažmá premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO, jenž do politiky vstupoval jako majitel skupiny Agrofert. Babiš firmu později převedl do svěřenského fondu.

Podnikatelů, kteří v první polovině 90. let minulého století začali bohatnout díky privatizaci státního majetku, je však více, upozorňuje divadlo Feste. Jedním z nich je i Petr Kellner, jenž se vyhýbá médiím. Veřejnost má o něm jen málo informací, jeho aktivity jsou ale rozkročené na třech kontinentech a jmění dle odhadů časopisu Forbes čítá okolo 370 miliard korun.

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství nebo média. Působí v Evropě, Asii a Severní Americe. PPF má svoji korporátní vlastnickou a řídicí strukturu v Nizozemsku.

Feste je nezávislé profesionální divadlo, které se zaměřuje hlavně na sociální a politická témata. Usiluje o rozvoj otevřené občanské společnosti. Pojítkem inscenací je hledání identity současného člověka. Soubor uvedl přes 40 inscenací, zpracovával témata islámu, romské otázky nebo hazardu. K moderním a soudobým českým dějinám se divadlo vyjadřovalo v inscenacích Osmdesátdevět, Havel píše Husákovi a Dr. Emil Hácha či naposledy v Diagnóze Masaryk o Janu Masarykovi, která měla premiéru letos v lednu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy