Bavit lidi žánrem, kterým nikdo nebaví. Orozovič na webu čte horory

ČTK ČTK
14. 5. 2020 13:37
Příznivcům hororů je určena nová série herce Igora Orozoviče nazvaná Sto hororů ve sto slovech, kterou začala zveřejňovat jeho domovská scéna Národního divadla na svém youtubeovém kanálu a facebookové stránce. Představuje tvorbu českých autorů, kteří se žánru věnují.
Igor Orozovič na podzim ztvární Rogožina v inscenaci Dostojevského Idiota.
Igor Orozovič na podzim ztvární Rogožina v inscenaci Dostojevského Idiota. | Foto: Supraphon

Antologii temných příběhů Sto hororů ve sto slovech vydalo nakladatelství Netopejr. Herce, který je i autorem znělky, kniha zaujala na festivalu v Ostravě.

Nápad natočit doma cyklus vybraných povídek z hororové knihy pak dostal v době koronavirové pandemie, jež mu zastavila pracovní program. "Řekl jsem si, že budu lidi bavit žánrem, kterým je nikdo nebaví," vysvětluje Igor Orozovič. "A protože příběhy v knížce Sto hororů ve sto slovech jsou vážně dost krátké, řekl jsem si, že už samotná znělka musí být poctou tomuhle žánru. Vznikla ještě za přísné karantény, jenom můj byt a mobil," dodává.

Úvodní díl cyklu se jmenuje Diuk: Postava ve tmě. | Video: Činohra Národního divadla

Sbírka je sestavená převážně z děl autorů píšících pro internetový hororový časopis Howard. Jeho šéfredaktor Jan Vojtíšek zvolil koncept, kdy každý přispěvatel napíše deset povídek, z nichž každá obsahuje přesně 100 slov včetně názvu.

Do projektu přispělo 11 autorů. Jde o tvorbu Adely Blažek Hrivnákové, Romana Bílka, Martina Štefky, Marka E. Pocha, Jiřího Šedého, Kristiny Haidingerové, Honzy Vojtíška, Josefa Blažka, Diuka a také autorské dvojice Petr Boček a Miloslava Zubík.

Sto hororů ve sto slovech je součástí tvůrčí iniciativy Činohry Národního divadla, kterou první česká scéna představuje na svém youtubeovém kanále pod heslem Bavte se s činohrou (nejen v době korona-karantény).

Pětatřicetiletý Igor Orozovič se nyní v režii Daniela Špinara připravuje na roli Rogožina v inscenaci Dostojevského Idiota. Odloženou premiéru bude mít na podzim ve Stavovském divadle.

Orozovič se v dubnu objevil mezi pěti nominovanými herci v cenách Audiokniha roku v kategorii Nejlepší interpret za titul Život v rytmu swingu.

Vydavatelství Supraphon nyní k nedožitým devadesátinám spisovatele Oty Pavla chystá rozsáhlou audioknihu s jeho slavnými i neznámými povídkami, které vedle dalších herců načetl i Orozovič.

Druhý díl, povídka Josefa Blažka nazvaná Hladové město. | Video: Činohra Národního divadla
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy