Soubor, jehož historie začala už v dobách Molièra, hru celosvětově poprvé představí v klasické divadelní budově, konkrétně v plzeňském Velkém divadlu. Do té doby ji bude hrát jen v plenéru, zdůrazňují pořadatelé.
Inscenace v jedné rovině vypráví příběh ze starořecké mytologie o Hekubě, vdově po posledním trojském králi Priamovi. Ta při pádu Tróji přišla o manžela, trůn i děti. Zároveň s touto linkou se však na jevišti odvíjí také příběh herečky, jež v současnosti ztvárňuje Hekubu ve stejnojmenné tragédii od starořeckého dramatika Eurípida. Do zkoušek inscenace zasahuje soudní vyšetřování, v němž herečka usiluje o zadostiučinění pro svého autistického syna, který se stal obětí zneužívání.
"Půjde o divadelní událost roku. Je pro nás obrovskou poctou, že se na vzniku nejnovější inscenace Comédie-Française můžeme podílet jako koproducenti a že tento prestižní soubor přivítáme. Je to ocenění našeho jména na mezinárodní scéně, dramaturgie i schopnosti hostování zajistit," avizuje ředitel plzeňské přehlídky Jan Burian, který je jinak šéfem Národního divadla v Praze.
Podle Buriana festival o uvedení některé inscenace Tiaga Rodriguese usiloval několik let. "Díky našim dlouhodobým kontaktům s Avignonským festivalem jsme loni dostali nabídku koprodukce jeho nového počinu," vysvětluje, jak se podařilo zahrnout pařížský ansámbl do programu letošního 32. ročníku.
Sedmačtyřicetiletý portugalský dramatik a režisér během práce na předchozí inscenaci ve Švýcarsku začal sledovat v médiích případ o zneužívání autistických dětí umístěných do ochranných institucí.
"Obrátil jsem se na rodiče dětí a napsal o tom fiktivní příběh. Inspiroval jsem se články i širším výzkumem, jak my jako lidská společnost bránící demokratické hodnoty stále opomíjíme a jsme bezmocní tváří v tvář porušování základních práv zranitelných osob, ať už jsou autistické, znevýhodněné, nebo prostě staré. A v Euripidově Hekubě je otázka spravedlnosti s otázkou zranitelnosti úzce spojena," vysvětluje Rodrigues.
Inscenace bude mít světovou premiéru tuto neděli 30. června na Avignonském festivalu, po francouzském a evropském turné ji pak Comédie-Française bude příští rok hrát v prostoru Salle Richelieu, což je jeden ze tří jejích sálů v Paříži.
Ansámbl v roce 1680 založil s Moliérovými herci král Ludvík XIV. a těší se pověsti nejstaršího stále aktivního divadelního souboru na světě. Každou sezonu uvádí na třech pařížských scénách a turné okolo třicítky inscenací. Střídá klasický a současný repertoár. Členové souboru několikrát hostovali v Praze, poprvé roku 1936, poté v letech 1975, 1999 a 2009.
Plzeňský festival Divadlo od 11. do 19. září představí i další výjimečné zahraniční inscenace a tradičně také výběr z toho, co za uplynulou sezonu vzniklo na domácích scénách. Součástí budou open-air představení zdarma, debaty a výstavy.
Kompletní program organizátoři zveřejní v červenci. Vstupenky na obě vystoupení Comédie-Française už jsou v prodeji.