Budeme bojkotovat Izrael, oznámili spisovatelé. Přidali se i držitelé Nobelovy ceny

ČTK ČTK
30. 10. 2024 15:59
Více než 1000 spisovatelů a vydavatelů podepsalo dopis, kterým se zavazují bojkotovat izraelské kulturní instituce. Považují je za spoluviníky nebo mlčící svědky útlaku Palestinců. K signatářům patří irská autorka Sally Rooney, Arundhati Roy a Jhumpa Lahiri původem z Indie, Američané Rachel Kushner a Percival Everett nebo držitelé Nobelovy ceny za literaturu Annie Ernaux a Abdulrazak Gurnah.
Jednou ze signatářek dopisu je irská spisovatelka Sally Rooney.
Jednou ze signatářek dopisu je irská spisovatelka Sally Rooney. | Foto: Reuters

Podle listu The Guardian se signatáři zavázali, že nebudou spolupracovat s izraelskými vydavateli, festivaly, literárními agenturami nebo časopisy a novinami, které se "podílejí na porušování práv Palestinců", uplatňují "diskriminační politiky a postupy" či "zastírají a ospravedlňují okupaci, apartheid a genocidu ze strany Izraele".

Bojkotovat hodlají také instituce, jež veřejně neuznaly "nepopiratelná práva palestinského lidu zakotvená v mezinárodním právu," pokračuje dopis.

Kampaň zorganizoval Palestinský festival literatury, který každoročně pořádá bezplatné veřejné akce v Jeruzalémě, Ramalláhu, Náblusu a Haifě. Dále se přidaly skupiny zvané Knihy proti genocidě, Knižní pracovníci za svobodnou Palestinu, Vydavatelé za Palestinu, Spisovatelé proti válce proti Gaze a Bezfosilní knihy.

"My, spisovatelé, vydavatelé, pracovníci literárních festivalů a další knižní pracovníci zveřejňujeme tento dopis v době, kdy čelíme nejhlubší morální, politické a kulturní krizi 21. století," píšou v úvodu dopisu. Dále uvádějí, že podle nich Izrael zabil "nejméně 43 362 Palestinců v Gaze od minulého října", a to po "75 letech vysídlování, etnických čistek a apartheidu".

Kultura podle dopisu "hraje zásadní roli v normalizování těchto případů nespravedlnosti" a izraelské kulturní instituce spolupracující se státem mají také svůj podíl na útlaku milionů Palestinců prostřednictvím umění, myslí si autoři dopisu.

Bojkot podpořila také francouzská spisovatelka Annie Ernaux.
Bojkot podpořila také francouzská spisovatelka Annie Ernaux. | Foto: Reuters

"Nemůžeme s čistým svědomím spolupracovat s izraelskými institucemi, aniž bychom se ptali na jejich vztah k apartheidu a vysídlování," pokračuje list.

V odpovědi na něj asociace zvaná Právníci za Izrael ve Spojeném království zaslala svůj dopis Sdružení spisovatelů, Asociaci nakladatelů a Sdružení nezávislých nakladatelů. "Bojkot je zjevnou diskriminací vůči Izraelcům. Autoři nekladou podobné podmínky nakladatelům, festivalům, literárním agenturám ani publikacím jiných národností," tvrdí asociace, jejíž členové se domnívají, že s účastí na bojkotu jsou spojena právní rizika. Na sociální síti X také napsala, že dopis "obsahuje nepravdivá obvinění proti Izraeli".

Kriticky se k iniciativě postavila například americká spisovatelka Lionel Shriver, autorka románu Musíme si promluvit o Kevinovi. Podle ní je skutečným cílem dopisu "zastrašit všechny autory, aby stáhli svá díla z izraelských nakladatelství a odmítli se účastnit izraelských festivalů".

S kampaní nesouhlasí ani britský autor Howard Jacobson. Ten se podivuje, že "byť jen jediný spisovatel nebo umělec by si mohl nárokovat právo umlčet někoho jiného", cituje jej deník The Times.

Sally Rooney, autorka románu Normální lidi a nově vydané prózy Intermezzo, se dlouhodobě zasazuje za práva Palestinců. Už v roce 2021 odmítla poskytnout práva na překlad svého románu Kdepak jsi, krásný světe do hebrejštiny.

Arundhati Roy je rovněž hlasitou kritičkou Izraele. Když tento měsíc obdržela PEN/Pinterovu cenu, v Británii udělovanou za odvahu prosazovat svobodu slova, ve svém projevu hovořila o Pásmu Gazy a prohlásila, že peníze z ceny věnuje Fondu pomoci palestinským dětem.

Video: V politice jsou teď opravdu špatní lidé, ale mají talent, myslí si režisér Hřebejk (16. 10. 2024)

"Bohužel lidé, kteří teď v politice mají talent, jsou opravdu špatní. Andrej Babiš je naprosto defektní charakter," řekl v pořadu Spotlight režisér Jan Hřebejk. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy