Výzva pro mladé muzikanty: Zahraj si s filharmonií!

Kultura ČTK Kultura, ČTK
27. 8. 2013 12:31
Česká filharmonie vypsala soutěž pro muzikanty a skladatele
Foto: Abu Dhabi Festival

Praha - Česká filharmonie chce oslovit mladé české muzikanty a komponisty. Vypsala přehrávku nazvanou Zahraj si s Českou filharmonií a skladatelskou soutěž. Jde zároveň o první příspěvek orchestru k nadcházejícímu mezinárodnímu projektu Rok české hudby 2014.

Nejlepší hudebníci a pěvci budou moct s filharmoniky vystoupit ve Dvořákově síni Rudolfina na mimořádném koncertu, který se uskuteční 29. ledna příštího roku.

Vítězná skladba se stane součástí repertoáru abonentních koncertů v jubilejní 120. sezoně 2015/2016. Autor vítězného díla navíc získá stotisícovou odměnu.

Čtěte také
Krize je pryč, stoupáme, říká šéf České filharmonie

Přední český orchestr vedený světoznámým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem tím chce podpořit mladé talenty a přizvat je ke spolupráci. "Věřím, že na podzim najdeme skvělé mladé hudebníky a budeme překvapeni jejich kvalitou, technickou i výrazovou," uvedl Bělohlávek.

Podmínkou k přihlášení do přehrávky je česká státní příslušnost a věkové omezení do 21 let. Zájemci se mohou hlásit do konce října. Následně budou rozděleni do dvou věkových kategorií. Porotu budou tvořit samotní filharmonici i šéfdirigent Bělohlávek.

Skladatelé budou komponovat pro symfonický orchestr, nikoliv pro sólový nástroj či hlas s doprovodem orchestru. Dílo nesmí přesáhnout 15 minut, odevzdat ho mají do konce června příštího roku.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy