Sněhurka ovládla ceny Goya a zamířila do Světozoru

Kultura Kultura
19. 2. 2013 14:11
Film Pablo Bergera získal 10 deset cen Goya
Maribel Verdú
Maribel Verdú | Foto: Reuters

Praha – Absolutním vítězem 27. ročníku cen Goya, které vyhlašuje španělská filmová akademie, se stala černobílá a němá Sněhurka: Jiný příběh režiséra Pablo Bergera.

Snímek v Česku zahájí letošní festival španělsky mluvících filmů La Película, který se v pražském kině Světozor koná od 19. do 24. února. Přehlídka se přesune i do brněnského kina Lucerna, poprvé se výběr festivalových snímků představí v Ostravě a Hradci Králové. 

Čtěte také
"Toreadorská" Sněhurka zahájí festival La Película

Kromě titulu nejlepšího filmu "jiná" Sněhurka získala také ocenění za nejlepší původní scénář, pro nejlepší novou herečku (Maribel Verdú), nejlepší původní hudbu (Alfonso de Villalonga) a šest dalších cen. S prázdnou odešly slavné herečky Penelope Cruz i Naomi Watts nominovaná na Oscara

Slavný pohádkový příběh je převeden do prostředí býčích zápasů. Roli toreadora v něm zdědí hlavní hrdinka po svém otci.

Sněhurka: Jiný příběh
Sněhurka: Jiný příběh | Foto: Aktuálně.cz

Polovinu Sněhurčina úspěchu, tedy pět sošek, získal film Nic nás nerozdělí, drama o tsunami v jihovýchodní Asii z konce roku 2004. Trofej pro nejlepšího režiséra si tak odnesl jeho tvůrce Juan Antonio Bayona. Dále film vyhrál v kategoriích střih, produkční dohled, zvuk a zvláštní efekty.    

„Nová generace režisérů hledí do budoucnosti s ambicemi,“ řekl Bayona během přijímání ceny. „Není nic špatného na natáčení velkofilmů. Španělsko potřebuje velká, střední i malá díla.“   

Nejlepší Evropský film byl podle poroty francouzský příspěvek Nedotknutelní režisérů Oliviera Nakacheho a Érica Toledana.

John Hopewell ze serveru Variety poznamenává, že Sněhurka by v jiných letech mohla být více ohrožena ze strany dalších nominovaných snímků, v nichž se nemluví španělsky (anglické Nic nás nerozdělí, francouzský L'artiste et son modèle (Fernando Trueba) nebo Zásahové jednotky č. 7 (Alberto Rodríguez), ovšem představitelé současné španělské kinematografie jsou údajně zděšeni možným zánikem mateřské řeči v nových filmech.    

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy