"Toreadorská" Sněhurka zahájí festival La Película

Kultura ČTK Kultura, ČTK
7. 2. 2013 14:41
La Película uvede atraktivní filmy v Praze, Brně a Hradci Králové
Sněhurka: Jiný příběh
Sněhurka: Jiný příběh | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Festival španělsky mluvených filmů La Película zahájí mistrovsky natočený černobílý a němý snímek Sněhurka: Jiný příběh, diváci se mohou těšit také na festivalový hit Post Tenebras Lux mexického režiséra Carlose Reygadase.

Festival La Película se koná od 19. do 24. února v pražském kině Světozor. Následně se přehlídka přesune do brněnského kina Lucerna, poprvé se výběr festivalových snímků představí v Ostravě a Hradci Králové.

Podle dramaturga Davida Čeňka se diváci mohou těšit na atraktivní snímky přinášející pohled na současnost i minulost Španělska a některých zemí Latinské Ameriky. Mezi filmy ověnčenými cenami z filmových přehlídek budou komedie, dramata, dokumenty, fantaskní horor či thriller.

Foto: fdc

V letošním roce se dramaturgie zaměřila na Argentinu; uvede proto unikátní kolekci hraných snímků i dokumentů věnovaných tradici argentinského tanga. Byly promítnuty v rámci filmového klubu v muzeu tanga Museo Casa Carlos Gadel v Buenos Aires. Sekce byla připravena ve spolupráci s tímto muzeem.

"Zařadili jsme také umělecky ambiciózní díla. Dokazují, že o španělské kinematografii dosud nelze říct, že by na rozdíl od tamní ekonomiky procházela krizí," uvedl Čeněk.

Snímek Sněhurka: Jiný příběh se ve Španělsku stal událostí roku 2012 a získal 18 nominací na prestižní ceny Goya. Na motivy pohádkové Sněhurky ho natočil režisér Pablo Berger. Vypráví v něm příběh ženské toreadorky v Seville a odehrává se ve dvacátých letech 19. století. Snímek byl uveden na řadě zahraničních festivalů, například v San Sebastian či Torontu.

Do českých kin "jiná" Sněhurka zamíří od 19. února, film Post Tenebras Lux pak od 28. února.

La Película nabízí i v letošním roce příběhy podle skutečných událostí či fiktivní dramata na pozadí skutečných historických událostí. Španělsko za frankistického režimu přiblíží animovaný dokumentární snímek 30 let v temnotě režiséra Manuela H. Martína. Vypráví příběh bývalého republikánského starosty Manuela Cortése, který se před frankistickou diktaturou ukrýval ve stísněném prostoru ve zdi svého domu, kde takto prožil neuvěřitelných 30 let.

Stejné historické období v Andalusii zobrazuje snímek Pomerančový med. Scénář tragického příběhu lásky Enriqua a Carmen vznikl na základě archivních materiálů. Frankistický justiční teror zobrazený v tomto snímku nese mnohé podobné znaky s praktikami komunistické strany v Československu v 50. letech.

Kompletní program lze najít na www.lapelicula.cz.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

 

Právě se děje

Další zprávy