Affleckovo Argo má další cenu. Posílilo oscarové šance

Kultura ČTK Kultura, ČTK
18. 2. 2013 12:37
Američtí scénáristé ocenili Argo a 30 minut po půlnoci
Ben Affleck
Ben Affleck | Foto: Reuters

Los Angeles - Týden před Oscary snímek Argo režiséra Bena Afflecka získal další prestižní ocenění a posílil svou pozici oscarového favorita. Filmové thrillery o CIA Argo a 30 minut po půlnoci dostaly v neděli hlavní ceny Sdružení amerických scénáristů (WGA).

Scénárista filmu Chris Terrio dostal cenu WGA za adaptovaný scénář. Snímek podle skutečné události z konce 70. let za íránské islámské revoluce líčí snahu CIA dostat z Íránu šest amerických diplomatů v přestrojení za filmový štáb.

"Ben Affleck poprvé nenatáčel film podle svého scénáře: instinktem dobře vycítil, že ve skriptu Chrise Terria má materiál, který se skvěle strefuje nejen do typu filmů, které se dnes cení, ale do zeitgeistu celé současné Ameriky. Přiznat se mu musí hlavně to, že filmu vtiskl svým sebevědomým režijním stylem konzistentní tvar, který by se třeba jiným tvůrcům rozpadl pod rukama, protože vyprávění samo o sobě sestává z řady žánrových i ideologických protikladů," napsal recenzent Aktuálně.cz Jan Gregor.

Mark Boal, který napsal 30 minut po půlnoci, byl oceněn za původní scénář. Film režisérky Kathryn Bigelowové popisuje, jak agenti CIA pronásledovali šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

Argo se v posledních týdnech rýsuje jako favorit Oscarů. Hlavní ceny dostal na Zlatých glóbech, britských filmových cenách BAFTA i od amerických sdružení herců, režisérů a producentů.

Čtěte také
Nominace na Oscary bez překvapení. Dvanáctkrát Lincoln

Glosa: Odvážní Oscaři straní artu před komercí

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 45 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy