Na Svět knihy dorazí bosenský filmař Emir Kusturica

Kultura Kultura
9. 5. 2012 8:57
Režisér představí autobiografii Kde jsem v tom příběhu já?

Praha - Program letošního ročníku veletrhu Svět knihy obohatí bosenský filmař Emir Kusturica. Představí na něm knižní autobiografii Kde jsem v tom příběhu já?, v níž se ohlíží za milníky svého života i tvorby. Autogramiáda se koná ve čtvrtek 17. května od 18 hodin v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí.

Kusturica v knize mimo jiné popisuje i vztah k České republice. Studium na pražské FAMU v ročníku Otakara Vávry totiž zásadním způsobem ovlivnilo jeho tvorbu, s níž později prorazil i na mezinárodní scéně. V roce 1981 si z festivalu v Benátkách odvezl Zlatého lva za film Vzpomínáš na Dolly Bell?. Tím ale jen odstartoval sbírání filmových cen za své svérázné snímky, které do světa vyváží balkánskou kulturu.

Filmaři patři Zlatá palma z Cannes za filmy Otec na služební cestě a Underground nebo Stříbrný medvěd z Berlína za film Arizona Dream. V posledních letech si diváci oblíbili jeho snímky Život je zázrak a Závěť.

Kromě filmové kariéry se Kusturica věnuje také muzice. Je lídrem a kytaristou skupiny The No Smoking Orchestra, která od roku 1998 hudebně doprovází jeho snímky.

V současnosti žije se svou rodinou v horách na pomezí Srbska a Bosny, kde zbudoval dřevěnou vesničku Drvengrad. Vytvořil zde živoucí umělecké centrum, jehož součástí je i každoroční filmový festival.

Hlavním tématem veletrhu a literárního festivalu Svět knihy je letos komiks. Budou připraveny výstavy, pořádány semináře a setkání s autory této specifické formy, která se v současné době těší velkému zájmu především mladší generace.

Svět knihy se uskuteční od 17. do 20. května na pražském Výstavišti.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Jižní Karolína zavádí popravy zastřelením, nemá totiž dost smrtících injekcí

Sněmovna reprezentantů amerického státu Jižní Karolína ve středu schválila zastřelení coby jednu z metod popravy. Stalo se tak kvůli nedostatku látek používaných ve smrtících injekcích. Tento stát, který v minulosti patřil mezi části Spojených států s nejvyššími počty poprav, je chce znovu vykonávat ve větším měřítku, napsala agentura AP.

Podle nově schváleného zákona si zločinci odsouzení k smrti v případě, kdy nebude k dispozici smrtící injekce, budou muset vybrat mezi popravou na elektrickém křesle a zastřelením. AP připomíná, že kromě Jižní Karolíny popravuje vězně na elektrickém křesle osm dalších států, hrdelní trest zastřelením nyní umožňují vykonávat zákony tří států. Poprava se v Jižní Karolíně naposledy konala před deseti lety.

Zdroj: ČTK
Další zprávy