Pražské Výstaviště se opět mění na Svět knihy

ČTK Kultura , ČTK
12. 5. 2011 9:20
Akce představí e-knihy i Poleno pátera Koniáše

Praha - Na pražském výstavišti začal 17. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy Praha. Hlavním tématem je letos literatura arabského světa, zejména Saúdskoarabského království. 

Kromě centrální expozice bude program i mimo areál Průmyslového paláce; nemají chybět workshopy, ukázky kaligrafie, diskuse s odborníky na arabskou literaturu a další akce. Výběr letošní země nicméně vzbudil v médiích otázky, zda má právě tamní literatura co nabídnout.

Pro domácí nakladatele je akce po předvánočních žních a následném útlumu druhým obdobím sklizně. Ke Světu knihy tak každoročně směřují novinky z domácí i překladové produkce. Na čtenáře tradičně čekají domácí spisovatelé, kteří se zúčastní autogramiád nových knih.

Pražská akce se svým zaměřením na „koncové uživatele" liší od světových megapodniků typu Frankfurtu, kde je hlavní náplní byznys a prodej práv. Pořadatelé se však snaží dokázat, že nekončí u „velkého trhu" speciálních nabídek, slev a výprodejů. I pro letošní ročník připravili také přednášky a veřejná autorská čtení. Premiéru letos má i speciální pavilon, který se věnuje novému fenoménu  - elektronickým knihám. "Svět e-knih představí čtečky knih i nejnovější díla, která lze v této formě číst," uvedla ředitelka veletrhu Dana Kalinová.

Letošního veletrhu Svět Knihy Praha 2011 se účastní téměř pět set účinkujících z Česka i zahraničí. Do metropole přijedou vystavovatelé z téměř 50 zemí světa, například Británie, Brazílie, Spojených států nebo z Mongolska a Tchaj-wanu.

Program veletrhu počítá také s udílením literárních cen. Kromě tradiční Ceny Jiřího Ortena bude vyhlášen vítěz ceny Český bestseller za rok 2010 nebo ankety o největšího škůdce české knihy, který dostane titul Poleno pátera Koniáše (a dá se předpokládat, že to budou iniciátoři zvýšení DPH pro knižní produkci).

Ortenova cena pro autory mladší 30 let bude udělena po čtyřiadvacáté. Nominovanými jsou Jaroslav Balvín (za knihu Mácha: Deníky. Turistický průvodce), Zuzana Faltýnová (Vikinská princezna aneb Velké velrybí vyprávění) a Františka Jirousová (Vyhnanci). Jeden z těchto autorů se tak už ve čtvrtek zařadí po bok předchozích laureátů ceny, mezi nimiž nechybí Michal Viewegh, Jaroslav Rudiš nebo Petra Hůlová.

Festival navštíví obvykle okolo 40 tisíc lidí. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy