Zdánlivě nenápadné Srbsko cestovky ignorují neprávem

Adam Pešek
6. 7. 2011 16:00
Navzdory kulturnímu a přírodnímu bohatství Srbsko cestovky často ignorují
scenerie pohoří Zlatibor, Srbsko
scenerie pohoří Zlatibor, Srbsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Srbsko má sice do tradiční dovolenkové destinace poměrně daleko, nedotčená místní příroda ale za vidění rozhodně stojí. Země pamatuje dávnou historii a v povodí Dunaje se nachází jedno z nejstarších evropských archeologických nalezišť, pozůstatky z římské říše i desítky středověkých pravoslavných klášterů. Lázeňská tradice se datuje až ke starověkému Římu a její moderní podoba kombinuje lékařské postupy s přírodními faktory. Úchvatná krajina sice sama léčit nedokáže, nicméně její krásy minimálně přispívají k lepší duševní pohodě.

Zajímavé památky najdete už v hlavním městě Bělehradu. Pevnost Kalemegdan procházela přestavbami společně s výměnou okupantů a své na ní zanechali Římané, Byzantinci, Bulhaři, Maďaři i Turci. Dnes její dominantě dává vyniknout rozlehlý park s muzeem, zoologickou zahradou a nádherným výhledem na soutok Sávy s Dunajem.

pevnost Kamegladan v Bělehradě, Srbsko
pevnost Kamegladan v Bělehradě, Srbsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Strategickou pozici pro obranu severních hranic římského císařství měl vojenský tábor Viminacium, bohužel příliš se z něj do dnes nezachovalo. Ještě podstatně starší je archeologické naleziště Lepenski Vir z doby zhruba šesti tisíc let před naším letopočtem, jenž se nachází blízko známé skalní soutěsky Železná vrata. Obojí přitom leží na území národního parku Djerdap, v němž veletok Dunaj protéká hned třemi kaňony. Na jeho pravém břehu pak stojí malebná zřícenina hradu Golubac a nedaleko města Kladovo přes něj stával kdysi nejdelší most světa. Velkolepý monument z doby císaře Trajána však v současnosti připomínají už jen zbytky několika pilířů.

palácový komplex Gamzigrad, Srbsko
palácový komplex Gamzigrad, Srbsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Naopak zkáze času úplně nepodlehly památky v Gamzigradu a římský palácový komplex tak zahrnuje pozůstatky lázní, chrámů a specifických čtyřsloupových bran. Celý areál pak patří na seznam Světového dědictví UNESCO.

Srbským klenotem bývá díky nádherným scenériím nazýván národní park Fruška Gora. V oblasti původně obývané Kelty a Ilyry dnes stojí řada středověkých klášterů, ty nejvýznamnější je ale třeba hledat jinde.

obrovský chrám svatého Sávy v Srbsku
obrovský chrám svatého Sávy v Srbsku | Foto: Isifa/Thinkstock

UNESCO zastřešuje pravoslavné kláštery Studenica a Djurdevi stupovi, na území Kosova leží ještě Gračanica, Visoki Dečani a Bogorodica Ljeviška. Většinu jejich stěn přitom zdobí zajímavé fresky a pozoruhodné jsou už jako stavby samotné. Zajímavé jsou ale i některé další, červené stěny svatostánku Žiča symbolizují prolitou krev prvních křesťanů, chrám svatého Sávy je vůbec největší v celém pravoslavném světě a jako mešita za turecké okupace sloužil klášter Banjska.

Na úpatí pohoří Zlatibor se nachází krasová jeskyně Stopica pecina se složitým systémem říčních kanálků, skanzen Drvengrad si pro film Život je zázrak postavil Emir Kusturica, hora Radan zase nabízí pohled na jedinečné zemní pyramidy Davolja Varoš. A výčet zajímavostí by mohl ještě dlouho pokračovat.

zemní pyramidy Davolja Varoš u hory Radan, Srbsko
zemní pyramidy Davolja Varoš u hory Radan, Srbsko | Foto: Isifa/Thinkstock

Návštěvu Srbska usnadňuje poměrně krátká vzdálenost, tudíž ani nedostatek zájezdů na trhu není nikterak zásadní překážkou. Téměř dvoutýdenní aktivní dovolená u cestovních kanceláří se točí kolem třinácti tisíc korun, sami si však cestu můžete naplánovat i podstatně levněji.

 

Právě se děje

Další zprávy