Drama Jako nikdy zahájí festival Finále v Plzni

Kultura Kultura
20. 4. 2013 8:25
Nový film Zděňka Tyce otevře plzeňský filmový festival
Drama Jako nikdy festival zahájí
Drama Jako nikdy festival zahájí | Foto: Barbora Trojanová

Praha - Filmový festival Finále Plzeň zahájí v neděli 21. dubna snímek jako nikdy režiséra Zděňka Tyce s Jiřím Schmitzerem, Taťjanou Medveckou a Petrou Špalkovou v hlavních rolích.

Konec léta ve snímku znamená zároveň konec života. Výtvarník Vladimír (Jiří Schmitzer) umírá. Dům v krásné krajině je jeho poslední útočiště, smrt je nevyhnutelná a on nechce umřít v odcizené nemocnici. Dvě ženy mu při nelehkém umírání asistují. Jsou to jeho současná partnerka Karla (Petra Špalková), pětatřicetiletá malířka, bohémka, a bývalá milenka Jaruna (Taťjana Medvecká) − vdaná asi pětapadesátiletá zdravotní sestra. Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou, což přináší každému z nich určité očištění.

Vedlejší role v komorním snímku, který přijde do kin na podzim 2013, svěřil režisér například Marku Němcovi, Luboši Veselému, Zdeňkovi Palusgovi nebo Marku Taclíkovi. Film se podle scénáře Markéty Bidlasové točil na mlýně v Podmoklech, v Berouně, Praze a v okolí hradů Točník a Žebrák.

26. ročník filmového festivalu Finále Plzeň, který je největší bilanční a soutěžní přehlídkou českého filmu, uskuteční se v západočeské metropoli od 21. do 27. dubna. Celkově zde bude uvedeno během sedmi dnů na 170 snímků - hraných, dokumentárních, známých i neznámých z archivů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 31 minutami

Čína kritizuje kroky Američanů kvůli Hongkongu, hrozí "protiútokem"

Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu setkají s tvrdými protiopatřeními. Kroky, které Washington oznámil minulý týden v reakci na čínským parlamentem podpořený bezpečnostní zákon o Hongkongu, v pondělí kritizovalo čínské ministerstvo zahraničí.

"Jakákoliv prohlášení nebo kroky proti čínským zájmům se setkají s tvrdým protiútokem," uvedl mluvčí ministerstva. Zopakoval také, že žádná cizí země nemá právo zasahovat do záležitostí Hongkongu a pevninské Číny.

Čínský parlament ve čtvrtek na svém plenárním zasedání schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Bezpečnostní orgány Pekingu budou moci na základě normy zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

Další zprávy