Producent Star Wars povede porotu festivalu Finále

Kultura ČTK Kultura, ČTK
3. 4. 2013 13:14
Richard McCallum bude rozhodovat o nejlepších českých filmech
Richard McCallum a George Lucas
Richard McCallum a George Lucas | Foto: Collider.com

Praha - Předsedou mezinárodní poroty celovečerních hraných a animovaných filmů festivalu Finále, jejíž členové zhodnotí jedenáct ze 24 domácích snímků natočených od loňského dubna, bude Richard McCallum, producent série Star Wars: Epizody I-III. Festival se uskuteční od 21. do 27. dubna v Plzni.

"Připomeneme všechny nové české celovečerní filmy a výběr z dokumentů, nejzajímavější současné německé hrané i dokumentární snímky, rarity Víta Klusáka a Filipa Remundy a zařadíme premiéru dílu Všechnu moc lidu Stalinovi Roberta Sedláčka a Pavla Kosatíka z televizního cyklu České století. Uskuteční se výstava velkoformátových fotografií k pětasedmdesátinám Jiřího Menzela a projekce jeho filmů pod širým nebem, autorská čtení Emila Hakla, Jaroslava Rudiše a Vlasty Třešnáka. Během sedmi dnů nabídne festivalu projekce 170 snímků," uvedl ředitel přehlídky Ivan Jáchim. Rozpočet podle něj převyšuje osm milionů korun.

Foto: ČTK

Své pocty budou na festivalu mít režisérka, scenáristka a výtvarnice Ester Krumbachová, která by se letos dožila 90 let, spisovatel Pavel Kohout, který oslaví pětaosmdesátiny, a výtvarník a režisér Břetislav Pojar, jemuž by letos bylo také 90 let. Sekce Křídla slávy nabídne kromě Menzelových snímků filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Krejčíka.

Uskuteční se také sekce určená filmovým profesionálům s cílem vytvořit společnou platformu mezi českým a zahraničním filmovým průmyslem. Nové české dokumenty posoudí porota vedená německým režisérem, scenáristou a producentem Hansem-Erichem Vietem. Z 66 titulů bylo do soutěže vybráno 19.

"Výstava Rozmarná léta Jiřího Menzela vychází z dokumentů, knih, fotografií, plakátů a scénářů z jeho soukromého archivu a připomene výrazné momenty jeho kariéry. Následně pak poputuje do dalších měst," uvedla filmařova žena a producentka Olga Menzelová Kelymanová.

Koncem května bude s premiérou jeho snímku Donšajni zahájena v Praze a pak snad i v Brně a Ostravě.

Festivalové akreditace umožňující vstup až na čtyři projekce denně jsou v prodeji, od 8. dubna budou k dostání jednotlivé vstupenky. Festival se poprvé konal v roce 1968 a po několika ročnících se na 20 let odmlčel. Na jeho tradici se podařilo navázat až po listopadu 1989.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy