Kam se vydat o Velikonocích? Na hrad, do soutěsek nebo na jehněčí hody

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
29. 3. 2018 10:42
Velikonoce jsou za dveřmi a dlouhé volno láká k výletům. České hrady a zámky se chystají na novou sezonu, a tak se návštěvníci například mohou vydat na hrad Radyně nedaleko Plzně. Horalové si přijdou na své v Českém Švýcarsku, kde otevírají nově zrekonstruované úseky Divoké soutěsky. V Praze se můžou lidé zúčastnit mistrovství Česka v hledání velikonočních vajíček. Zajímavé akce se dějí i za hranicemi. V Krakově lze zažít tradiční pouť Emaus, v Budapešti jehněčí hody a v Seville nezapomenutelné průvody.
České Budějovice, Velikonoční hrkání
České Budějovice, Velikonoční hrkání | Foto: ČTK

České Budějovice

Na Zelený čtvrtek odlétají všechny zvony do Říma a zvony i varhany se odmlčí až do velikonoční vigilie. Místo nich se rozeznějí hrkače, řehtačky a klapačky. Jihočeská metropole proto pořádá Velikonoční hrkání, které povede z Piaristického náměstí přes ulice Panská, Mlýnská, Hradební až na náměstí Přemysla Otakara II., kde se průvod otočí kolem kašny a vrátí se zpět na začátek.

V Jihočeském muzeu pak lze navštívit tematickou výstavu připomínající, že v kraji se Velikonoce dříve neobešly bez červeně nabarvených vajec. Na Velký pátek se zde budou plést také pomlázky.

V Dobré vodě nedaleko Českých Budějovic se bude konat již tradiční velikonoční pouť s atrakcemi pro děti a trhem.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy