Nejen vajíčka a pomlázky. Podívejte se na netradiční velikonoční zvyky ve světě

Magdaléna Daňková Denis Chripák Magdaléna Daňková, Denis Chripák
30. 3. 2018 7:28
Projděte si velikonoční zvyky z celého světa v naší grafice.

Netradiční Velikonoce ve světě

Filipínci se nechávají ukřižovat, Norové řeší vraždy, na Bermudách pouští draky

Velikonoce ve střední Evropě jsou spojeny především s tradicemi pečení beránka, zdobení vajíček, pomlázkou a poléváním dívek a žen vodou nebo parfémem. Věděli jste ale, že například v Norsku je tento křesťanský svátek spojen s vydáváním a sledováním nových detektivek? Součástí velikonočních tradic na Bermudách je zase pouštění draků, mají tak symbolizovat ukřižování Ježíše Krista. Nejvěrněji však oslavují Velikonoce Filipínci. Na Velký pátek se stovky dobrovolníků nechávají přibíjet na kříže, kde zůstávají, dokud nemají pocit, že se dostatečně zodpověděli ze svých hříchů.

Klikáním na vajíčko vstoupíte do grafiky

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo, zasahují policisté

Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo, informuje Česká televize. Policisté v tuto chvíli v nemocnici zasahují, bližší informace zatím nejsou k dispozici. Podle informací Aktuálně.cz z místa došlo ke střelbě ve vestibulu. 

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Část dálnice D3 Ševětín-Borek se otevře motoristům, řidiči se po ní projedou už odpoledne

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v úterý zprovozní část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,7 kilometru. Řidiči by po ní měli poprvé projet kolem 15:00. Úsek staví firma Eurovia CS, náklady jsou zatím 1,27 miliardy Kč bez DPH, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Otevření se zúčastní i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Část Ševětín-Borek chtěl stát původně dokončit v březnu 2020. "Stavba není hotová, ale podle norem a zákonů unese bezpečný provoz, proto nebudeme čekat (se zprovozněním) na dokončení. Máme řidiče rádi, jakmile to jde, stavby zprovozňujeme," uvedl Rýdl.

Na úseku, který se staví od března 2017, vyvlastnil stát asi deset pozemků. V září tam silničáři zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, kterou soud zamítl v květnu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na jihu Chile se ztratilo armádní letadlo se 38 lidmi na palubě, mířilo na Antarktidu

Na jihu Chile se ztratilo z radarů vojenské letadlo se 38 osobami na palubě, informují o tom místní média. Podle nich mířil letoun z města Punta Arenas na chilskou základnu v Antarktidě. Chilská armáda vyslala na místo pátrací a záchranný tým.

"Na palubě (vojenského dopravního letounu) C-130 Hercules cestovalo 38 lidí, z toho 17 byla posádka a 21 cestující," uvedlo chilská letectvo v prohlášení. Letoun měl dovézt materiál a techniky na základnu v Antarktidě, uvedl deník La Tercera.

Letadlo startovalo z Punta Arenas v 16:55 místního času, rádiový kontakt s ním byl ztracen v 18:13 místního času (22:13 SEČ).

Chilský prezident Sebastián Piňera oznámil, že spolu s ministry vnitra a obrany situaci sleduje a ráno se proto chystá do Punta Arenas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy