Kam se vydat o Velikonocích? Na hrad, do soutěsek nebo na jehněčí hody

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
29. 3. 2018 10:42
Velikonoce jsou za dveřmi a dlouhé volno láká k výletům. České hrady a zámky se chystají na novou sezonu, a tak se návštěvníci například mohou vydat na hrad Radyně nedaleko Plzně. Horalové si přijdou na své v Českém Švýcarsku, kde otevírají nově zrekonstruované úseky Divoké soutěsky. V Praze se můžou lidé zúčastnit mistrovství Česka v hledání velikonočních vajíček. Zajímavé akce se dějí i za hranicemi. V Krakově lze zažít tradiční pouť Emaus, v Budapešti jehněčí hody a v Seville nezapomenutelné průvody.
České Budějovice, Velikonoční hrkání
České Budějovice, Velikonoční hrkání | Foto: ČTK

České Budějovice

Na Zelený čtvrtek odlétají všechny zvony do Říma a zvony i varhany se odmlčí až do velikonoční vigilie. Místo nich se rozeznějí hrkače, řehtačky a klapačky. Jihočeská metropole proto pořádá Velikonoční hrkání, které povede z Piaristického náměstí přes ulice Panská, Mlýnská, Hradební až na náměstí Přemysla Otakara II., kde se průvod otočí kolem kašny a vrátí se zpět na začátek.

V Jihočeském muzeu pak lze navštívit tematickou výstavu připomínající, že v kraji se Velikonoce dříve neobešly bez červeně nabarvených vajec. Na Velký pátek se zde budou plést také pomlázky.

V Dobré vodě nedaleko Českých Budějovic se bude konat již tradiční velikonoční pouť s atrakcemi pro děti a trhem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy