Popové hvězdy naštvaly Číňany. Na videích se mazlily s ohroženou pandou

Magazín Magazín
13. 11. 2020 9:18
Jihokorejská dívčí skupina Blackpink vzbudila v Číně vlnu nevole. Na internetu se totiž objevila videa, na kterých se členky k-popové čtveřice mazlily s mládětem pandy velké. Ta patří k nejohroženějším druhům na světě a měla by přicházet do kontaktu jen s profesionály z řad zvěrolékařů a ošetřovatelů.
Samička Fu Bao přišla na svět před necelými čtyřmi měsíci a stala se vůbec první pandou narozenou v Jižní Koreji.
Samička Fu Bao přišla na svět před necelými čtyřmi měsíci a stala se vůbec první pandou narozenou v Jižní Koreji. | Foto: Reuters

K-popové hvězdy skupiny Blackpink se na videích dotýkaly samičky jménem Fu Bao, která přišla na svět před necelými čtyřmi měsíci a stala se vůbec první pandou narozenou v Jižní Koreji. Jejími rodiči jsou pandy, které byly do zoologické zahrady Everland Resort sídlící 32 kilometrů jižně od Soulu převezené v roce 2016 z čínské provincie Sečuán.

Záběry zpěvaček držících medvědovitou šelmu měly být součástí reality show s názvem 24/365 with Blackpink. Na internetu ovšem vzbudily natolik negativní ohlasy, že je management skupiny stáhl a v současnosti už nejsou nikde k dispozici. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Čínská asociace pro ochranu divoké přírody ve svém oficiálním prohlášení požádala jihokorejskou zoologickou zahradu, aby neprodleně přestala osobám mimo zkušené profesionály umožňovat kontakt s pandími mláďaty. Tím, že popovým hvězdám dovolila se samičkou manipulovat, podle Číny porušila požadavky pro zacházení s ohroženým druhem pand velkých.

Skupina Blackpink se následně rozhodla odložit vysílání své show, které bylo původně naplánované na 7. listopadu. Současně však veřejnost ubezpečila, že návštěva pandy se odehrála v přítomnosti profesionálních zvěrolékařů a ošetřovatelů a za dodržování přísných hygienických pravidel.

K-popová skupina Blackpink
K-popová skupina Blackpink | Foto: ČTK

Uživatelé čínské sociální sítě Weibo přesto dali zpěvačkám najevo svoje rozhořčení. V diskusi pod jejich prohlášením se objevily tisíce komentářů, které od členek Blackpink požadovaly omluvu. "Vůbec nám nevysvětlily, proč se s tunou make-upu na obličeji vydaly osahávat malou pandu," citovala CNN jednoho z kritiků. Někteří diskutující zase svalovali vinu na pracovníky zoo, kteří podle nich incident neměli dopustit.

Pandy velké patří k nejohroženějším druhům zvířat na světě. Přestože snahy, jak je zachránit před vyhynutím v posledních letech ukazují pokrok, v divočině jich podle Světového fondu na ochranu přírody žije jen kolem 1800. Čínská lidová republika pandy velké posílá do zahraničních zoo už dlouhé roky, a to v rámci utužování diplomatických vztahů s jinými státy.

Mohlo by vás zajímat: Z planety se stává místo, kde se nedá žít. Attenborough to může změnit, říká Storch

Hrozí, že se z naší planety stane místo, kde se nebude dát žít, Attenborough to říká už dlouho. Jestli to někdo může změnit a má vliv, tak je to on. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy