Nesnáší vás kočky? Stačí se usmát, přivřít oči a máte je na své straně, radí vědci

Magazín Magazín
10. 10. 2020 19:46
Kočky jsou nevyzpytatelní tvorové. Zatímco k některým lidem se chovají přítulně, před jinými radši utíkají nebo na ně nepřátelsky prskají. Vědci ovšem našli způsob, jak se s chlupatými mazlíčky může kdokoli skamarádit. Klíčem k úspěchu je přivřít oči a pomalu na kočku zamrkat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nový výzkum britských vědců z univerzit v Sussexu a Portsmouthu ukázal, že se kočky řadí mezi zvířata, která pozitivně reagují na takzvaný Duchenneův úsměv. Při něm se podle francouzského neurologa Guillaumea Duchennea lidem stahují svaly kolem očí a zvedají koutky úst.

Pokud se lidé s takto staženým obličejem na kočky usmějí a pomalými pohyby na ně zamrkají očima, získají si jejich náklonnost a zvířata na ně zpravidla pomalu zamrkají také. Týmu vědců pod vedením Tasmin Humphreyové a Karen McCombové to potvrdily dva experimenty, píše britský list The Independent.

První část studie se odehrávala ve 14 domácnostech lidí, kteří kočky vlastní, a zahrnovala celkem 21 mazlíčků. Ukázalo se, že i na důvěrně známé osoby zvířata reagovala vstřícněji, když na ně pomalu mrkaly, než když byly pasivní a zachovávaly si neutrální výraz.

Při druhém experimentu vědci na 45 kočkách ve věku mezi jedním rokem a 17 lety testovali, jak budou reagovat na úplně neznámého člověka. Když účastníci výzkumu ke kočkám natáhli ruku, kočky na jejich gesto odpovídaly s mnohem větší důvěrou, pokud lidé současně přivřeli oči a mrkli na ně.

"Pro mě jakožto výzkumníci zvířecího chování i majitelku koček je skvělé zjistit, jak domácí mazlíčci s lidmi komunikují. Spousta páníčků tohle chování koček z vlastní zkušenosti zná, ale až teď pro něj máme vědecké potvrzení. Každý, kdo má problém navázat s kočkou vztah, si to teď může sám otestovat. Nasaďte uvolněný úsměv a uvidíte, že si s kočkou vytvoříte pouto," dodala McCombová.

Video: Kočky nás terorizují a chtějí vychovávat, často bydlíme u své kočky, říká kočičí psycholožka

Ve většině případů vychovávám spíš chovatele než kočky. Kočka by měla dobře vědět, kde je její místo, má ale pocit, že všemu vládne. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy