Nesnáší vás kočky? Stačí se usmát, přivřít oči a máte je na své straně, radí vědci

Magazín Magazín
10. 10. 2020 19:46
Kočky jsou nevyzpytatelní tvorové. Zatímco k některým lidem se chovají přítulně, před jinými radši utíkají nebo na ně nepřátelsky prskají. Vědci ovšem našli způsob, jak se s chlupatými mazlíčky může kdokoli skamarádit. Klíčem k úspěchu je přivřít oči a pomalu na kočku zamrkat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nový výzkum britských vědců z univerzit v Sussexu a Portsmouthu ukázal, že se kočky řadí mezi zvířata, která pozitivně reagují na takzvaný Duchenneův úsměv. Při něm se podle francouzského neurologa Guillaumea Duchennea lidem stahují svaly kolem očí a zvedají koutky úst.

Pokud se lidé s takto staženým obličejem na kočky usmějí a pomalými pohyby na ně zamrkají očima, získají si jejich náklonnost a zvířata na ně zpravidla pomalu zamrkají také. Týmu vědců pod vedením Tasmin Humphreyové a Karen McCombové to potvrdily dva experimenty, píše britský list The Independent.

První část studie se odehrávala ve 14 domácnostech lidí, kteří kočky vlastní, a zahrnovala celkem 21 mazlíčků. Ukázalo se, že i na důvěrně známé osoby zvířata reagovala vstřícněji, když na ně pomalu mrkaly, než když byly pasivní a zachovávaly si neutrální výraz.

Při druhém experimentu vědci na 45 kočkách ve věku mezi jedním rokem a 17 lety testovali, jak budou reagovat na úplně neznámého člověka. Když účastníci výzkumu ke kočkám natáhli ruku, kočky na jejich gesto odpovídaly s mnohem větší důvěrou, pokud lidé současně přivřeli oči a mrkli na ně.

"Pro mě jakožto výzkumníci zvířecího chování i majitelku koček je skvělé zjistit, jak domácí mazlíčci s lidmi komunikují. Spousta páníčků tohle chování koček z vlastní zkušenosti zná, ale až teď pro něj máme vědecké potvrzení. Každý, kdo má problém navázat s kočkou vztah, si to teď může sám otestovat. Nasaďte uvolněný úsměv a uvidíte, že si s kočkou vytvoříte pouto," dodala McCombová.

Video: Kočky nás terorizují a chtějí vychovávat, často bydlíme u své kočky, říká kočičí psycholožka

Ve většině případů vychovávám spíš chovatele než kočky. Kočka by měla dobře vědět, kde je její místo, má ale pocit, že všemu vládne. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy