Nesnáší vás kočky? Stačí se usmát, přivřít oči a máte je na své straně, radí vědci

Magazín Magazín
10. 10. 2020 19:46
Kočky jsou nevyzpytatelní tvorové. Zatímco k některým lidem se chovají přítulně, před jinými radši utíkají nebo na ně nepřátelsky prskají. Vědci ovšem našli způsob, jak se s chlupatými mazlíčky může kdokoli skamarádit. Klíčem k úspěchu je přivřít oči a pomalu na kočku zamrkat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nový výzkum britských vědců z univerzit v Sussexu a Portsmouthu ukázal, že se kočky řadí mezi zvířata, která pozitivně reagují na takzvaný Duchenneův úsměv. Při něm se podle francouzského neurologa Guillaumea Duchennea lidem stahují svaly kolem očí a zvedají koutky úst.

Pokud se lidé s takto staženým obličejem na kočky usmějí a pomalými pohyby na ně zamrkají očima, získají si jejich náklonnost a zvířata na ně zpravidla pomalu zamrkají také. Týmu vědců pod vedením Tasmin Humphreyové a Karen McCombové to potvrdily dva experimenty, píše britský list The Independent.

První část studie se odehrávala ve 14 domácnostech lidí, kteří kočky vlastní, a zahrnovala celkem 21 mazlíčků. Ukázalo se, že i na důvěrně známé osoby zvířata reagovala vstřícněji, když na ně pomalu mrkaly, než když byly pasivní a zachovávaly si neutrální výraz.

Při druhém experimentu vědci na 45 kočkách ve věku mezi jedním rokem a 17 lety testovali, jak budou reagovat na úplně neznámého člověka. Když účastníci výzkumu ke kočkám natáhli ruku, kočky na jejich gesto odpovídaly s mnohem větší důvěrou, pokud lidé současně přivřeli oči a mrkli na ně.

"Pro mě jakožto výzkumníci zvířecího chování i majitelku koček je skvělé zjistit, jak domácí mazlíčci s lidmi komunikují. Spousta páníčků tohle chování koček z vlastní zkušenosti zná, ale až teď pro něj máme vědecké potvrzení. Každý, kdo má problém navázat s kočkou vztah, si to teď může sám otestovat. Nasaďte uvolněný úsměv a uvidíte, že si s kočkou vytvoříte pouto," dodala McCombová.

Video: Kočky nás terorizují a chtějí vychovávat, často bydlíme u své kočky, říká kočičí psycholožka

Ve většině případů vychovávám spíš chovatele než kočky. Kočka by měla dobře vědět, kde je její místo, má ale pocit, že všemu vládne. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy