Nesnáší vás kočky? Stačí se usmát, přivřít oči a máte je na své straně, radí vědci

Magazín Magazín
10. 10. 2020 19:46
Kočky jsou nevyzpytatelní tvorové. Zatímco k některým lidem se chovají přítulně, před jinými radši utíkají nebo na ně nepřátelsky prskají. Vědci ovšem našli způsob, jak se s chlupatými mazlíčky může kdokoli skamarádit. Klíčem k úspěchu je přivřít oči a pomalu na kočku zamrkat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nový výzkum britských vědců z univerzit v Sussexu a Portsmouthu ukázal, že se kočky řadí mezi zvířata, která pozitivně reagují na takzvaný Duchenneův úsměv. Při něm se podle francouzského neurologa Guillaumea Duchennea lidem stahují svaly kolem očí a zvedají koutky úst.

Pokud se lidé s takto staženým obličejem na kočky usmějí a pomalými pohyby na ně zamrkají očima, získají si jejich náklonnost a zvířata na ně zpravidla pomalu zamrkají také. Týmu vědců pod vedením Tasmin Humphreyové a Karen McCombové to potvrdily dva experimenty, píše britský list The Independent.

První část studie se odehrávala ve 14 domácnostech lidí, kteří kočky vlastní, a zahrnovala celkem 21 mazlíčků. Ukázalo se, že i na důvěrně známé osoby zvířata reagovala vstřícněji, když na ně pomalu mrkaly, než když byly pasivní a zachovávaly si neutrální výraz.

Při druhém experimentu vědci na 45 kočkách ve věku mezi jedním rokem a 17 lety testovali, jak budou reagovat na úplně neznámého člověka. Když účastníci výzkumu ke kočkám natáhli ruku, kočky na jejich gesto odpovídaly s mnohem větší důvěrou, pokud lidé současně přivřeli oči a mrkli na ně.

"Pro mě jakožto výzkumníci zvířecího chování i majitelku koček je skvělé zjistit, jak domácí mazlíčci s lidmi komunikují. Spousta páníčků tohle chování koček z vlastní zkušenosti zná, ale až teď pro něj máme vědecké potvrzení. Každý, kdo má problém navázat s kočkou vztah, si to teď může sám otestovat. Nasaďte uvolněný úsměv a uvidíte, že si s kočkou vytvoříte pouto," dodala McCombová.

Video: Kočky nás terorizují a chtějí vychovávat, často bydlíme u své kočky, říká kočičí psycholožka

Ve většině případů vychovávám spíš chovatele než kočky. Kočka by měla dobře vědět, kde je její místo, má ale pocit, že všemu vládne. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Sdruženář Pažout je po skoku na MS devátý, vede Jamamoto

Sdruženář Ondřej Pažout je devátý po skokanské části závodu na středním můstku na mistrovství světa v Oberstdorfu. Do desetikilometrové běžecké části, která odstartuje v 16:00, vyrazí s odstupem 41 sekund za vedoucím Rjotou Jamamotem z Japonska. Favorizovaný Nor Jarl Magnus Riiber vyběhne za obhajobou titulu na trať z třetího místa a ztrátou 22 sekund na lídra.

Juniorský mistr světa z roku 2018 Pažout skočil 103 metrů a ve dvaadvaceti letech se dlouho vyhříval v křesle pro vedoucího závodníka. V elitní desítce po skoku je na MS jako první Čech od šampionátu v Liberci před 12 lety. Aleš Vodšeďálek tehdy na středním můstku překvapil osmým nejlepším skokem, ale v běhu klesl na 37. místo.

Z dalších českých reprezentantů skočil Tomáš Portyk 94,5 metru a před během je třicátý s dvouminutovou ztrátou. Jan Vytrval zvládl o půl metru méně a do stopy se vydá o dvě místa a sedm sekund za Portykem.

před 21 minutami

Huawei chce vyrábět elektromobily, první modely může představit už letos

Čínská technologická společnost Huawei Technologies plánuje výrobu elektromobilů pod svou vlastní značkou. Některé modely by mohla představit už v letošním roce, uvedla v pátek s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters. Firma už podle zdrojů jedná se státní společností Changan Automobile a dalšími automobilkami o využití jejich továren pro výrobu svých elektromobilů. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě, kvůli sankcím ze strany Spojených států ale v poslední době expanduje do nových odvětví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy