Surfař jen o vlásek unikl útoku žraloka. Predátor na poslední chvíli změnil plány

Magazín Magazín
Aktualizováno 8. 10. 2020 21:47
Video z dronu zachytilo profesionálního surfaře Matta Wilkinsona, jak uniká velkému bílému žralokovi měřícímu kolem dvou a půl metru. Australský sportovec se s predátorem potkal poblíž pobřeží města Ballina ve státu Nový Jižní Wales. Paryba byla nejdřív těsně u něj, ale pak zničehonic odplula pryč.
Surfař o vlásek unikl útoku žraloka | Video: YouTube / Surf Life Saving NSW

Surfař, který soutěží i ve světovém šampionátu, ležel na svém prkně a pádloval směrem k pláži Sharpes Beach, když se v mořské hladině za ním začala vynořovat silueta žraloka. "Zaslechl jsem šplouchání vody a nějaký neznámý hluk, ale když jsem se kolem sebe rozhlédl, nikoho jsem neviděl," citoval Wilkinsona britský list The Guardian.

Nebezpečné paryby si naštěstí shora všimli záchranáři, kteří nad oceánem měli dron, a přes reproduktor ze zařízení Wilkinsona varovali. "Dron sestoupal ke mně dolů a předal mi vzkaz, že se v oblasti pohybuje nebezpečný žralok a ať se okamžitě vrátím na pláž," popsal deníku surfař.

Přestože dostal strach, k pobřeží se mu podařilo dostat bez problémů. "Teprve až když mi záchranáři ukázali video, uvědomil jsem si, jak blízko žralok byl, aniž bych si ho vůbec všiml. Vypadalo to, že mě chtěl chňapnout za nohu, ale nakonec si to rozmyslel. Jako surfař jsem na žraloky zvyklý a vím, že se o lidi většinou nezajímají," přiblížil Wilkinson.

Sám se v roce 2015 účastnil surfařského poháru na jihu Afriky, kde jeho soupeř Mick Fanning za dramatických okolností dvěma žralokům unikl. "Když jsem se díval na záznam, docházela mi určitá spojitost. Měl jsem na noze lano žluté barvy a Mick měl v jižní Africe žluté prkno. Hned jsem volal své ženě, aby se k ní video nedostalo dřív, než jí o tom řeknu. Teď mi surfování na několik dní zakázala," přiznal sportovec.

"Ten žralok se objevil zničehonic a namířil si to rovnou k Mattovi. Byl dost rychlý, tak jsem ho sledoval, upozornil jsem na něj záchranáře a pomocí dronu jsem všem plavcům i surfařům nařídil, aby z vody rychle zmizeli. Za pár vteřin byl žralok pryč. Schoval se stejně rychle, jako se vynořil," vylíčil situaci operátor dronu Beau Monks.

Dodal, že doteď úplně nechápe, proč žralok v poslední minutě změnil své plány a obrátil směr. "Možná mu překáželo lano, které měl Matt u nohy, nebo se lekl dronu. Často se stává, že mořští živočichové odplují pryč, když se dron objeví," vysvětlil Monks.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy