Surfař jen o vlásek unikl útoku žraloka. Predátor na poslední chvíli změnil plány

Magazín Magazín
Aktualizováno 8. 10. 2020 21:47
Video z dronu zachytilo profesionálního surfaře Matta Wilkinsona, jak uniká velkému bílému žralokovi měřícímu kolem dvou a půl metru. Australský sportovec se s predátorem potkal poblíž pobřeží města Ballina ve státu Nový Jižní Wales. Paryba byla nejdřív těsně u něj, ale pak zničehonic odplula pryč.
Surfař o vlásek unikl útoku žraloka | Video: YouTube / Surf Life Saving NSW

Surfař, který soutěží i ve světovém šampionátu, ležel na svém prkně a pádloval směrem k pláži Sharpes Beach, když se v mořské hladině za ním začala vynořovat silueta žraloka. "Zaslechl jsem šplouchání vody a nějaký neznámý hluk, ale když jsem se kolem sebe rozhlédl, nikoho jsem neviděl," citoval Wilkinsona britský list The Guardian.

Nebezpečné paryby si naštěstí shora všimli záchranáři, kteří nad oceánem měli dron, a přes reproduktor ze zařízení Wilkinsona varovali. "Dron sestoupal ke mně dolů a předal mi vzkaz, že se v oblasti pohybuje nebezpečný žralok a ať se okamžitě vrátím na pláž," popsal deníku surfař.

Přestože dostal strach, k pobřeží se mu podařilo dostat bez problémů. "Teprve až když mi záchranáři ukázali video, uvědomil jsem si, jak blízko žralok byl, aniž bych si ho vůbec všiml. Vypadalo to, že mě chtěl chňapnout za nohu, ale nakonec si to rozmyslel. Jako surfař jsem na žraloky zvyklý a vím, že se o lidi většinou nezajímají," přiblížil Wilkinson.

Sám se v roce 2015 účastnil surfařského poháru na jihu Afriky, kde jeho soupeř Mick Fanning za dramatických okolností dvěma žralokům unikl. "Když jsem se díval na záznam, docházela mi určitá spojitost. Měl jsem na noze lano žluté barvy a Mick měl v jižní Africe žluté prkno. Hned jsem volal své ženě, aby se k ní video nedostalo dřív, než jí o tom řeknu. Teď mi surfování na několik dní zakázala," přiznal sportovec.

"Ten žralok se objevil zničehonic a namířil si to rovnou k Mattovi. Byl dost rychlý, tak jsem ho sledoval, upozornil jsem na něj záchranáře a pomocí dronu jsem všem plavcům i surfařům nařídil, aby z vody rychle zmizeli. Za pár vteřin byl žralok pryč. Schoval se stejně rychle, jako se vynořil," vylíčil situaci operátor dronu Beau Monks.

Dodal, že doteď úplně nechápe, proč žralok v poslední minutě změnil své plány a obrátil směr. "Možná mu překáželo lano, které měl Matt u nohy, nebo se lekl dronu. Často se stává, že mořští živočichové odplují pryč, když se dron objeví," vysvětlil Monks.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy