Surfař jen o vlásek unikl útoku žraloka. Predátor na poslední chvíli změnil plány

Magazín Magazín
Aktualizováno 8. 10. 2020 21:47
Zdroj foto: Aktuálně.cz Zdroj foto: Aktuálně.cz
Video z dronu zachytilo profesionálního surfaře Matta Wilkinsona, jak uniká velkému bílému žralokovi měřícímu kolem dvou a půl metru. Australský sportovec se s predátorem potkal poblíž pobřeží města Ballina ve státu Nový Jižní Wales. Paryba byla nejdřív těsně u něj, ale pak zničehonic odplula pryč.
Surfař o vlásek unikl útoku žraloka | Video: YouTube / Surf Life Saving NSW

Surfař, který soutěží i ve světovém šampionátu, ležel na svém prkně a pádloval směrem k pláži Sharpes Beach, když se v mořské hladině za ním začala vynořovat silueta žraloka. "Zaslechl jsem šplouchání vody a nějaký neznámý hluk, ale když jsem se kolem sebe rozhlédl, nikoho jsem neviděl," citoval Wilkinsona britský list The Guardian.

Nebezpečné paryby si naštěstí shora všimli záchranáři, kteří nad oceánem měli dron, a přes reproduktor ze zařízení Wilkinsona varovali. "Dron sestoupal ke mně dolů a předal mi vzkaz, že se v oblasti pohybuje nebezpečný žralok a ať se okamžitě vrátím na pláž," popsal deníku surfař.

Přestože dostal strach, k pobřeží se mu podařilo dostat bez problémů. "Teprve až když mi záchranáři ukázali video, uvědomil jsem si, jak blízko žralok byl, aniž bych si ho vůbec všiml. Vypadalo to, že mě chtěl chňapnout za nohu, ale nakonec si to rozmyslel. Jako surfař jsem na žraloky zvyklý a vím, že se o lidi většinou nezajímají," přiblížil Wilkinson.

Sám se v roce 2015 účastnil surfařského poháru na jihu Afriky, kde jeho soupeř Mick Fanning za dramatických okolností dvěma žralokům unikl. "Když jsem se díval na záznam, docházela mi určitá spojitost. Měl jsem na noze lano žluté barvy a Mick měl v jižní Africe žluté prkno. Hned jsem volal své ženě, aby se k ní video nedostalo dřív, než jí o tom řeknu. Teď mi surfování na několik dní zakázala," přiznal sportovec.

"Ten žralok se objevil zničehonic a namířil si to rovnou k Mattovi. Byl dost rychlý, tak jsem ho sledoval, upozornil jsem na něj záchranáře a pomocí dronu jsem všem plavcům i surfařům nařídil, aby z vody rychle zmizeli. Za pár vteřin byl žralok pryč. Schoval se stejně rychle, jako se vynořil," vylíčil situaci operátor dronu Beau Monks.

Dodal, že doteď úplně nechápe, proč žralok v poslední minutě změnil své plány a obrátil směr. "Možná mu překáželo lano, které měl Matt u nohy, nebo se lekl dronu. Často se stává, že mořští živočichové odplují pryč, když se dron objeví," vysvětlil Monks.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy