Surfař jen o vlásek unikl útoku žraloka. Predátor na poslední chvíli změnil plány

Magazín Magazín
Aktualizováno 8. 10. 2020 21:47
Video z dronu zachytilo profesionálního surfaře Matta Wilkinsona, jak uniká velkému bílému žralokovi měřícímu kolem dvou a půl metru. Australský sportovec se s predátorem potkal poblíž pobřeží města Ballina ve státu Nový Jižní Wales. Paryba byla nejdřív těsně u něj, ale pak zničehonic odplula pryč.
Surfař o vlásek unikl útoku žraloka | Video: YouTube / Surf Life Saving NSW

Surfař, který soutěží i ve světovém šampionátu, ležel na svém prkně a pádloval směrem k pláži Sharpes Beach, když se v mořské hladině za ním začala vynořovat silueta žraloka. "Zaslechl jsem šplouchání vody a nějaký neznámý hluk, ale když jsem se kolem sebe rozhlédl, nikoho jsem neviděl," citoval Wilkinsona britský list The Guardian.

Nebezpečné paryby si naštěstí shora všimli záchranáři, kteří nad oceánem měli dron, a přes reproduktor ze zařízení Wilkinsona varovali. "Dron sestoupal ke mně dolů a předal mi vzkaz, že se v oblasti pohybuje nebezpečný žralok a ať se okamžitě vrátím na pláž," popsal deníku surfař.

Přestože dostal strach, k pobřeží se mu podařilo dostat bez problémů. "Teprve až když mi záchranáři ukázali video, uvědomil jsem si, jak blízko žralok byl, aniž bych si ho vůbec všiml. Vypadalo to, že mě chtěl chňapnout za nohu, ale nakonec si to rozmyslel. Jako surfař jsem na žraloky zvyklý a vím, že se o lidi většinou nezajímají," přiblížil Wilkinson.

Sám se v roce 2015 účastnil surfařského poháru na jihu Afriky, kde jeho soupeř Mick Fanning za dramatických okolností dvěma žralokům unikl. "Když jsem se díval na záznam, docházela mi určitá spojitost. Měl jsem na noze lano žluté barvy a Mick měl v jižní Africe žluté prkno. Hned jsem volal své ženě, aby se k ní video nedostalo dřív, než jí o tom řeknu. Teď mi surfování na několik dní zakázala," přiznal sportovec.

"Ten žralok se objevil zničehonic a namířil si to rovnou k Mattovi. Byl dost rychlý, tak jsem ho sledoval, upozornil jsem na něj záchranáře a pomocí dronu jsem všem plavcům i surfařům nařídil, aby z vody rychle zmizeli. Za pár vteřin byl žralok pryč. Schoval se stejně rychle, jako se vynořil," vylíčil situaci operátor dronu Beau Monks.

Dodal, že doteď úplně nechápe, proč žralok v poslední minutě změnil své plány a obrátil směr. "Možná mu překáželo lano, které měl Matt u nohy, nebo se lekl dronu. Často se stává, že mořští živočichové odplují pryč, když se dron objeví," vysvětlil Monks.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy