Jen to, co potřebují k životu, nic navíc. Panelový byt proměnili v asketický prostor

Jen to, co potřebují k životu, nic navíc. Panelový byt proměnili v asketický prostor
"Ptali jsme se třeba na to, jestli opravdu potřebuje ložnici ve dne a obývací pokoj v noci. Její skromnost a otevřená mysl nás dovedla k závěru, že jde o zakořeněný zvyk a že rozhodnutí o zvycích záleží na uživateli a okolnostech jeho života," tvrdí autoři rekonstrukce René Dlesk a Tamara Kolaříková.
Přes den i večer si navíc majitelka může pustit domácí kino, aniž by rušila své dva syny. "Pokud se dívá se sluchátky, nikdo, kdo se pohybuje kolem, nemusí vědět, že zrovna běží hlučná akční scéna. Sledování filmu zůstává uvnitř a neobtěžuje ty, kteří se nechtějí dívat a poslouchat. Mohou si připravovat oběd nebo večeři a v klidu si ji sníst nebo si spolu povídat, jako by to bylo za stěnou," dodávají.
Ve zbylé části bytu jsou pokoje dvou synů.
Koupelna má jen to nejnutnější a díky světlíkům do ní přes den vniká přirozené denní světlo. Zobrazit 16 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/Filip Beránek
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 7. 2024 11:26
Výhoda panelového bytu je v tom, že jde přeprogramovat a změnit ve volný prostor, říkají architekti ze studia RDTH, kteří na přání majitelky proměnili škatulkové dispozice o 74 metrech čtverečních v čisté a moderní bydlení. Jejich úkolem bylo navrhnout rekonstrukci tak, aby nábytek měl jasnou funkci a v bytě nebylo nic navíc.

"Paní H naši práci viděla v televizi. Ozvala se nám den poté, co v ní odvysílali reportáž o našem projektu Byt architekta. Má dva syny, dvojčata, a vychovává je sama. Řekla nám, že by od nás chtěla, abychom pro ni a její děti vymysleli absolutně 'čistý' a moderní byt," popisuje architekt René Dlesk začátek spolupráce na rekonstrukci panelového bytu v pražských Vysočanech. 

Výhodou pro autory proměny bylo to, že majitelka vlastní v Praze ještě jeden byt, a tak práci nesvazoval přísný časový horizont ani pocit, že řemeslníci narušují komfort rodiny. "V prvních krocích jsme hledali, kam až nás majitelka v rekonstrukci pustí a jaké jsou hodnoty, které by se při rekonstrukci měly projevit. Jednoznačně to byl minimalismus, až asketický přístup k životu, snaha zbavit se prvoplánových dekorací a záměr nechat prostor pouze racionálním potřebám členů své rodiny," líčí Dlesk, který na návrhu pracoval s kolegyní Tamarou Kolaříkovou.

Díky dialogu s majitelkou si uvědomili, že rozdělení obývacího pokoje a ložnice je zvyk, který je zakořeněný ve společnosti, ne každý ale rozdělení na denní a noční část bytu potřebuje. "Záleží na uživateli a okolnostech jeho života. Vynechat některé návyky je legitimní při rozhodování o budoucí organizaci prostoru, v němž budete bydlet, a může to přinést řadu výhod," vysvětlují. Výsledkem je, že obývací prostor a ložnice jsou v bytě jedno a totéž, funkce se mění s denní dobou.

Detaily řešení čtěte v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy