Bohatá historie největšího tureckého města Istanbul sahá až do časů antiky a dnešního charakteru místa střetávání evropské a asijské kultury se mu dostalo už zhruba v polovině patnáctého století. Dobytí byzantské Konstantinopole Osmany a její přejmenování na Stambul položilo základy dnešního mostu mezi civilizacemi, jehož jedinečná atmosféra je pro turisty nesmírně atraktivní.
Historické budovy se prolínají s novými uměleckými galeriemi, arabské bazary kontrastují s plejádou barů nebo klubů a národnostní směska začíná rozhýbávat ulice už relativně brzy po ránu. Většinu zajímavých míst přitom soustřeďuje staroměstská čtvrt Sultanahmet a vyhlášené památky můžete projít v poměrně krátkém časovém úseku.
Už v šestém století vznikl na popud byzantského císaře Justiniána velkolepý chrám Boží moudrosti neboli Hagia Sofia a téměř tisíc let si držel primát největší náboženské stavby světa. Obrovská kupole vytyčila cestu architektům mnoha velkolepých katedrál a na bohatém vnitřním zdobení se pracovalo více než sto let. Po osmanském dobytí Konstantinopole se však z chrámu stala mešita, křesťanské fresky a mozaiky se přetřely a byly dostavěny okolní minarety. Dnes budova s křesťanskými i muslimskými prvky slouží jako muzeum a v podstatě tak odráží historii celého města.
Ještě o něco monumentálnější je mešita Sultan Ahmed, jež je díky obložení modrými dlaždicemi známější jako Modrá mešita. Nicméně stavba se šesti minarety už vyrostla se záměrem předčit krásu chrámu Hafia Sofia a zda se sultánu Ahmedu I. podařilo dosáhnout svého, si musí rozhodnout každý sám za sebe.
Sultánské rozmary pak završuje palácový komplex Topkapi, jehož čtyři hlavní dvory a mnoho menších budov dokázaly pojmout až čtyři tisíce lidí. V nespočtu místností se velmi snadno ztratíte a v nepřeberném množství šperků a bohatství se blyští i jeden z největších diamantů na světě.
Naprosto odlišnou atmosférou naopak dýchá bývalá vodní cisterna Yetereban. Prostor s klenutým stropem a stovkami sloupů působí jako oáza klidu a umně nasvícené místo má své specifické kouzlo. Podobně romantický zážitek nabídne i noční plavba po Bosporu, světla ovšem budou přirozenější a kulisami budou kromě lodí křižujících místní vody třeba i památky, které jste stihli navštívit ve dne.
A chcete-li definitivně uniknout ruchu metropole, zamiřte na zhruba hodinu vzdálené ostrovy Princes' Islands. Auta zde smí používat pouze veřejné služby a jejich oblíbenou alternativou jsou koněm tažená vozítka. K pocitu klidu přispívají i malebné dřevěné domky s okolními borovicovými lesy a parčíky s výhledem na okolní ostrovy si takřka samy říkají, abyste si v nich uspořádali piknik.
Pozitivní na Istanbulu je jeho relativně dobrá finanční i dopravní dostupnost. Přímé zpáteční letenky začínají už kolem šesti tisíc korun, za hranicí sedmi tisíc pak u cestovních kanceláří pořídíte i kratší dovolenou s ubytováním a zajištěnou snídaní.