Bangkok - město paláců a mnoha Buddhových zpodobnění

Adam Pešek
27. 6. 2011 17:00
Tradiční thajskou architekturu v Bangkoku doplňují velká obchodní centra
Bangkok - areál Královského paláce
Bangkok - areál Královského paláce | Foto: Isifa/Thinkstock

Původní ceremoniální název Bangkoku se sice kvůli délce zkracuje na pouhé Krung Thep neboli Město andělů, jeho plná délka však hovoří i o vznešeném městě, s velkolepými paláci, v němž sídlí bohové Krišna nebo Indra. Tradiční architekturu dnes doplňuje ta moderní a mísení stylů demonstrují například malé meditační domečky na střechách velkých obchodních center. Symbolem města jsou dnes ale především přeplněné ulice, s chaotickou dopravou, smog a proslulé uličky lásky, díky nimž se mnohé úžasné historické památky často přehlíží.

Nejvýznamnější je bezesporu monumentální Královský palác, obehnaný hradbami o délce téměř dvou kilometrů. Rozsáhlý komplex zahrnuje trůnní sál Dusit, přičemž se jedná o vůbec první cihlovou stavbu v thajském stylu, okouzlující dřevěný pavilon Aphonphimok, velkolepý, vojáky střežený trůnní sál Chakri, s urnami zemřelých panovníků nebo seskupení tří propojených budov Phra Maha Monthien.

Bangkok po západu slunce
Bangkok po západu slunce | Foto: Isifa/Thinkstock

Zcela samostatnou součástí areálu je pak posvátný Chrám smaragdového Buddhy. Ve svých útrobách skýtá vůbec nejsvětější zpodobnění Buddhy v zemi, konkrétně jde o malou sošku ze zeleného jadelitu, která dle tradice chrání království před nebezpečím. Velikost sochy může řadu turistů zklamat a jistým zadostiučiněním jim budou sochy králů dynastie Chakri v životní velikosti, které se nachází ve vedlejší budově Královského pantheonu.

Bangkok - buddhističtí mnichové
Bangkok - buddhističtí mnichové | Foto: Isifa/Thinkstock

Za vidění stojí i knihovna Phra Mondop s jedním z nejdůležitějších písemných pramenů buddhismu Tripitaka.

Z komplexu Královského paláce to pak není daleko do chrámu Wat Pho, s další významným zvěčněním Buddhy. Znázornění umírajícího světce, v poloze dosažení nirvány, má 15 metrů na výšku a 46 na délku a celý povrch pokrývá plátkové zlato.

Kompletně zlatého, pět a půl tunového Buddhu, pak schraňuje chrám Wat Traimit, velmi oblíbený je též Wat Arun neboli Chrám ranních červánků, jehož nejvyšší terasy nabízí úchvatný výhled.

Oblíbené thajské pokrmy. Plovoucí trh- Damnoen Saduak floating market
Oblíbené thajské pokrmy. Plovoucí trh- Damnoen Saduak floating market | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina významných budov se soustředí kolem řeky Chao Phraya. Ta si stále drží význačnou pozici mezi místními způsoby dopravy a vzhledem k věčně zahlceným silnicím velmi rádi využijete jejích služeb. Kanálů rozvětvených po celém městě sice v rámci zástavby ubývá, řeka však stále tvoří základní turistickou osu a přezdívka Benátky východu je městu pořád vlastní.

Tuk-tuk, tradiční thajské vozítko pro rychlou přepravu po celém městě. Přeprava je výrazně levnější, než s klasickým taxíkem.
Tuk-tuk, tradiční thajské vozítko pro rychlou přepravu po celém městě. Přeprava je výrazně levnější, než s klasickým taxíkem. | Foto: Isifa/Thinkstock

Levným nakupováním je země proslulá, ceny potravin i služeb jsou znatelně nižší a smlouváním se snadno dostanete na ještě nižší částky. Vynechat některý z místních trhů by asi byla chyba, proslulý je například plovoucí Damnoen Saduak. Ubytování je k dispozici ve všech cenových kategoriích, tím nejlevnějším je pověstná Khao San Road, kam většina baťůžkářů zamíří rovnou po příjezdu.

Letenky přímo z Prahy začínají kolem dvaceti tisíc korun, podstatně levnější kompletní zájezdy však lze najít v nabídce německých cestovních kanceláří. S nimi se na dovolenou v Bangkoku podíváte už za šestnáct tisíc korun.


 

Právě se děje

před 36 minutami

Pensylvánie potvrdila výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto státu Tom Wolf, informují agentury.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy