Bangkok - město paláců a mnoha Buddhových zpodobnění

Adam Pešek
27. 6. 2011 17:00
Tradiční thajskou architekturu v Bangkoku doplňují velká obchodní centra
Bangkok - areál Královského paláce
Bangkok - areál Královského paláce | Foto: Isifa/Thinkstock

Původní ceremoniální název Bangkoku se sice kvůli délce zkracuje na pouhé Krung Thep neboli Město andělů, jeho plná délka však hovoří i o vznešeném městě, s velkolepými paláci, v němž sídlí bohové Krišna nebo Indra. Tradiční architekturu dnes doplňuje ta moderní a mísení stylů demonstrují například malé meditační domečky na střechách velkých obchodních center. Symbolem města jsou dnes ale především přeplněné ulice, s chaotickou dopravou, smog a proslulé uličky lásky, díky nimž se mnohé úžasné historické památky často přehlíží.

Nejvýznamnější je bezesporu monumentální Královský palác, obehnaný hradbami o délce téměř dvou kilometrů. Rozsáhlý komplex zahrnuje trůnní sál Dusit, přičemž se jedná o vůbec první cihlovou stavbu v thajském stylu, okouzlující dřevěný pavilon Aphonphimok, velkolepý, vojáky střežený trůnní sál Chakri, s urnami zemřelých panovníků nebo seskupení tří propojených budov Phra Maha Monthien.

Bangkok po západu slunce
Bangkok po západu slunce | Foto: Isifa/Thinkstock

Zcela samostatnou součástí areálu je pak posvátný Chrám smaragdového Buddhy. Ve svých útrobách skýtá vůbec nejsvětější zpodobnění Buddhy v zemi, konkrétně jde o malou sošku ze zeleného jadelitu, která dle tradice chrání království před nebezpečím. Velikost sochy může řadu turistů zklamat a jistým zadostiučiněním jim budou sochy králů dynastie Chakri v životní velikosti, které se nachází ve vedlejší budově Královského pantheonu.

Bangkok - buddhističtí mnichové
Bangkok - buddhističtí mnichové | Foto: Isifa/Thinkstock

Za vidění stojí i knihovna Phra Mondop s jedním z nejdůležitějších písemných pramenů buddhismu Tripitaka.

Z komplexu Královského paláce to pak není daleko do chrámu Wat Pho, s další významným zvěčněním Buddhy. Znázornění umírajícího světce, v poloze dosažení nirvány, má 15 metrů na výšku a 46 na délku a celý povrch pokrývá plátkové zlato.

Kompletně zlatého, pět a půl tunového Buddhu, pak schraňuje chrám Wat Traimit, velmi oblíbený je též Wat Arun neboli Chrám ranních červánků, jehož nejvyšší terasy nabízí úchvatný výhled.

Oblíbené thajské pokrmy. Plovoucí trh- Damnoen Saduak floating market
Oblíbené thajské pokrmy. Plovoucí trh- Damnoen Saduak floating market | Foto: Isifa/Thinkstock

Většina významných budov se soustředí kolem řeky Chao Phraya. Ta si stále drží význačnou pozici mezi místními způsoby dopravy a vzhledem k věčně zahlceným silnicím velmi rádi využijete jejích služeb. Kanálů rozvětvených po celém městě sice v rámci zástavby ubývá, řeka však stále tvoří základní turistickou osu a přezdívka Benátky východu je městu pořád vlastní.

Tuk-tuk, tradiční thajské vozítko pro rychlou přepravu po celém městě. Přeprava je výrazně levnější, než s klasickým taxíkem.
Tuk-tuk, tradiční thajské vozítko pro rychlou přepravu po celém městě. Přeprava je výrazně levnější, než s klasickým taxíkem. | Foto: Isifa/Thinkstock

Levným nakupováním je země proslulá, ceny potravin i služeb jsou znatelně nižší a smlouváním se snadno dostanete na ještě nižší částky. Vynechat některý z místních trhů by asi byla chyba, proslulý je například plovoucí Damnoen Saduak. Ubytování je k dispozici ve všech cenových kategoriích, tím nejlevnějším je pověstná Khao San Road, kam většina baťůžkářů zamíří rovnou po příjezdu.

Letenky přímo z Prahy začínají kolem dvaceti tisíc korun, podstatně levnější kompletní zájezdy však lze najít v nabídce německých cestovních kanceláří. S nimi se na dovolenou v Bangkoku podíváte už za šestnáct tisíc korun.


 

Právě se děje

před 33 minutami

Ozbrojenci zaútočili na dívčí školu v Nigérii, podle učitele unesli 300 studentek

Ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie neznámí pachatelé unesli skupinu školáků. S odvoláním na sdělení mluvčího místního guvernéra o tom informovala agentura Reuters. Podle jednoho z učitelů jde o 300 studentek.

Policie dosud na žádost o komentář nereagovala. V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Nynější únos je druhý za necelé dva týdny.

Neznámí ozbrojenci minulý týden při nočním útoku na internátní školu v nigerijském státě Niger zabili studenta a unesli 42 lidí včetně 27 školáků. Dosud je nepropustili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou

Basketbalisté Brooklynu vyhráli v NBA osmý zápas za sebou a po domácím vítězství 129:92 nad Orlandem stále dotírají na lídra Východní konference Philadelphii. Sixers se v čele tabulky udrželi díky výhře 111:97 nad Dallasem. Při shodném počtu 22 vítězství mají oproti Nets na kontě o jednu porážku méně.

Výsledky NBA:

Brooklyn - Orlando 129:92, Denver - Washington 110:112, Memphis - LA Clippers 122:94, Milwaukee - New Orleans 129:125, New York - Sacramento 140:121, Philadelphia - Dallas 111:97.

Další zprávy