Turecko voní orientem a láká poznáváním nové kultury

Adam Pešek
3. 6. 2011 8:41
Turecko je nebližší možnou variantou, kde můžete přičichnout k vůni orientu
Turecko - Ephesus, pozůstatky knihovny
Turecko - Ephesus, pozůstatky knihovny | Foto: Isifa/Thinkstock

Vůně orientu láká miliony turistů po celém světě a pro ty evropské je Turecko nejbližší možnou variantou. Cestovní kanceláře i davy návštěvníků píší o poznávání naprosto odlišné islámské kultury a umírněná podoba v tureckém podání je její ideální vstupní branou. Kromě toho má země na svém území pozůstatky hned dvou, ze sedmi divů světa, více antických památek než samotné Řecko a kilometry slunných pláží na pobřeží Egejského a Středozemního moře.

Turecko tvoří přechod mezi Asií a Evropou nejen z geografického hlediska, ale i kultura samotná je mozaikou obou dvou. Na každém kroku vás bude provázet hudba. Střídat se bude ta tradiční turecká s muslimskou, obvykle hranou na malou flétničku zvanou nea se zvukem, který údajně připomíná pláč lidské duše. Během proslulých tureckých nocí pak budete svědky ohnivých rituálů nebo vystoupení břišních tanečnic.

Turecko - Istanbul
Turecko - Istanbul | Foto: Isifa/Thinkstock

Ze dvou divů světa, Mauzolea v Halikarnassu a Artemidina chrámu v Efesu, bohužel příliš nezbylo, památek je i tak na tureckém území poměrně hodně. Starověký Efesos však kromě posledního sloupu chrámu zdobí zachovalejší Celsova knihovna, či veřejné toalety, kde se kdysi probíraly důležité politické a ekonomické problémy. Další pozůstatky minulosti pak skýtají národní park Termessos nebo antické město Perge.

Božsky krásným místem bývá nazýváno Pamukkale (v překladu bavlněný hrad), kde se díky vyvěrajícím pramenům bohatým na vápník časem vytvořil svah pokrytý bílým vápencem. Vytvořily se i působivé terasy, kaskády a jezírka a spolu s nedalekým lázeňským městem Hierapolis patří Pamukkale na seznam Světového dědictví UNESCO.

Turecko - Istanbul, chrám Boží Moudrosti (Hagia Sophia)
Turecko - Istanbul, chrám Boží Moudrosti (Hagia Sophia) | Foto: Isifa/Thinkstock

Z letovisek jsou nejznámější klidný Bodrum a životem tepající Kusadasi u Egejského moře, u Středozemního moře to jsou především luxusní Antalya nebo Alanya se zříceninou staré pevnosti na skále vybíhající do moře. Národnostní směska a nespočet zajímavostí v Istanbulu je kapitola sama pro sebe a na dovolenou do brány Orientu ročně míří necelých 8 milionů turistů z celého světa.

Výhodou je, že Turecko samotné je poměrně levné a v obchodech se dá řada věcí usmlouvat, stejně jako v mnoha dalších arabských zemích. Místní jsou velmi zvídaví a přátelští a v obchodech tak můžete strávit poměrně více času, než jste plánovali. Nejlevnější letecké zájezdy pak začínají na ceně kolem 6 500 korun.


 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy