Irácká a izraelská miss se spolu vyfotily. Jejich selfie vzbudila kritiku na sociálních sítích

Magazín Magazín
21. 11. 2017 8:34
"Cílem fotky bylo vyjádřit naději na světový mír," napsala Iráčanka. Podle některých se ale vyfotila královna krásy Iráku s královnou krásy "okupace a brutality". Selfie modelek vyvolala rozporuplné reakce na sociálních sítích.
Miss Irák na soutěži v Las Vegas.
Miss Irák na soutěži v Las Vegas. | Foto: Profimedia.cz

Setkání soutěžících modelek z Miss Universe 2017 v Las Vegas se neobešlo bez skandálu. Pozdvižení na sociálních sítích vyvolala běžná selfie irácké miss Sarah Eedanové s vítězkou soutěže krásy v Izraeli Adarou Gandelsmanovou.

Peace and Love from Miss Iraq and Miss Israel ❤️❤️💕💕 #missuniverse

Příspěvek sdílený Sarah Idan (Sarai) سارة عيدان (@sarahidan),

Jako první vyvěsila fotku na svůj Instagram Iráčanka. Izraelka Gandelsmanová ji po chvíli následovala a označila Eedanovou za "úžasnou". Fotka zaznamenala více než tři tisíce sdílení.

Get to know, this is Miss Iraq and she's amazing❤️

Příspěvek sdílený Miss Universe Israel🇮🇱 (@adar_gandelsman),

Přestože na Facebooku Izraelky figuruje spousta dalších soutěžících, žádná nevyvolala takové rozporuplné reakce, napsala britská BBC.

Královna krásy s královnou krásy "okupace a brutality"

Eedanová, jež vyrostla v Iráku a později se odstěhovala do Spojených států studovat hudbu, na svůj Facebook napsala, že je poctěna tím, že může být první Iráčanka po 45 letech reprezentující zemi na Miss Universe.

Některé hlasy arabského světa obvinily Izrael ze zneužívání a reagovaly na fotku rozzuřeně, třeba americko-libanonský profesor As'ad AbuKhalil, vyučující na Kalifornské státní univerzitě. Na Twitter napsal: "Královna krásy Iráku pózuje šťastně s královnou krásy okupace a brutality."

Irácký aktivista pod pseudonymem Alaa zase napsal, že fotka neznamená souhlas s izraelskou politikou nepřátelství vůči lidskosti a záležitostem míru.

Cílem fotky bylo vyjádřit světový mír

Eedanová se rozhodla reagovat na vlnu kritiky prohlášením na svém Instagramu, kde uvedla, že se na ni izraelská miss obrátila s tím, jestli se spolu mohou vyfotit. "Cílem fotky bylo vyjádřit naději na světový mír," napsala Iráčanka. Doplnila ale, že jejich selfie v žádném případě nevyjadřuje podporu Izraele.

"Ráda bych se také omluvila všem, kteří fotografii považovali na útočnou vůči Palestincům, protože to nebylo cílem příspěvku. Byla to pouze výzva k míru a naději na řešení krize," dodala.

Nicméně mluvčí izraelského premiéra Ofir Gendelman selfie modelek označil za "velké poselství naděje pro region".

 

Právě se děje

před 49 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy