Irácká a izraelská miss se spolu vyfotily. Jejich selfie vzbudila kritiku na sociálních sítích

Magazín Magazín
21. 11. 2017 8:34
"Cílem fotky bylo vyjádřit naději na světový mír," napsala Iráčanka. Podle některých se ale vyfotila královna krásy Iráku s královnou krásy "okupace a brutality". Selfie modelek vyvolala rozporuplné reakce na sociálních sítích.
Miss Irák na soutěži v Las Vegas.
Miss Irák na soutěži v Las Vegas. | Foto: Profimedia.cz

Setkání soutěžících modelek z Miss Universe 2017 v Las Vegas se neobešlo bez skandálu. Pozdvižení na sociálních sítích vyvolala běžná selfie irácké miss Sarah Eedanové s vítězkou soutěže krásy v Izraeli Adarou Gandelsmanovou.

Peace and Love from Miss Iraq and Miss Israel ❤️❤️💕💕 #missuniverse

Příspěvek sdílený Sarah Idan (Sarai) سارة عيدان (@sarahidan),

Jako první vyvěsila fotku na svůj Instagram Iráčanka. Izraelka Gandelsmanová ji po chvíli následovala a označila Eedanovou za "úžasnou". Fotka zaznamenala více než tři tisíce sdílení.

Get to know, this is Miss Iraq and she's amazing❤️

Příspěvek sdílený Miss Universe Israel🇮🇱 (@adar_gandelsman),

Přestože na Facebooku Izraelky figuruje spousta dalších soutěžících, žádná nevyvolala takové rozporuplné reakce, napsala britská BBC.

Královna krásy s královnou krásy "okupace a brutality"

Eedanová, jež vyrostla v Iráku a později se odstěhovala do Spojených států studovat hudbu, na svůj Facebook napsala, že je poctěna tím, že může být první Iráčanka po 45 letech reprezentující zemi na Miss Universe.

Některé hlasy arabského světa obvinily Izrael ze zneužívání a reagovaly na fotku rozzuřeně, třeba americko-libanonský profesor As'ad AbuKhalil, vyučující na Kalifornské státní univerzitě. Na Twitter napsal: "Královna krásy Iráku pózuje šťastně s královnou krásy okupace a brutality."

Irácký aktivista pod pseudonymem Alaa zase napsal, že fotka neznamená souhlas s izraelskou politikou nepřátelství vůči lidskosti a záležitostem míru.

Cílem fotky bylo vyjádřit světový mír

Eedanová se rozhodla reagovat na vlnu kritiky prohlášením na svém Instagramu, kde uvedla, že se na ni izraelská miss obrátila s tím, jestli se spolu mohou vyfotit. "Cílem fotky bylo vyjádřit naději na světový mír," napsala Iráčanka. Doplnila ale, že jejich selfie v žádném případě nevyjadřuje podporu Izraele.

"Ráda bych se také omluvila všem, kteří fotografii považovali na útočnou vůči Palestincům, protože to nebylo cílem příspěvku. Byla to pouze výzva k míru a naději na řešení krize," dodala.

Nicméně mluvčí izraelského premiéra Ofir Gendelman selfie modelek označil za "velké poselství naděje pro region".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy