Miss Earth vyhrála Filipínka, Češka se dostala mezi 16 nejkrásnějších dívek

ČTK ČTK
4. 11. 2017 15:39
Soutěž Miss Earth se koná od roku 2001 a od ostatních obdobných akcí se liší ekologickým zaměřením. Podmínkou účasti je angažmá v některém z projektů, jehož cílem je ochrana životního prostředí.
Nová filipínská Miss Earth Karen Ibascová.
Nová filipínská Miss Earth Karen Ibascová. | Foto: ČTK

Manila - Vítězkou letošního ročníku soutěže krásy Miss Earth se stala zástupkyně domácích Filipín Karen Ibascová.

Korunku jí během slavnostního večera v Manile předala její předchůdkyně z Ekvádoru.

Reprezentantka Česka Iva Uchytilová, česká Miss Earth 2017, se v konkurenci téměř 90 uchazeček o titul probojovala mezi šestnáct nejlepších.

Soutěž Miss Earth se koná od roku 2001 a od ostatních obdobných akcí se liší svým ekologickým zaměřením.

Podmínkou účasti je prokazatelné angažmá v některém z projektů, jehož cílem je ochrana životního prostředí.

Finalistky před porotou mimo jiné odpovídaly na otázku "Kdo je největším nepřítelem Matky Země?". Podle filipínské krásky není největším problémem změna klimatu.

"Tím skutečným problémem jsme my a naše ignorance a apatie," řekla Ibascová, které je 26 let a pracuje na univerzitě. Zasazuje se o šetření energií a propaguje její obnovitelné zdroje.

Podle Ibascové by lidé měli změnit své myšlení, protože "mikro-snaha bude mít makro-výsledky a pomůže zachránit naše domovy, naši planetu".

Mezi čtyři finalistky se kromě Filipínky dostaly soutěžící z Ruska, Austrálie a Kolumbie.

Soutěž Miss Earth se většinou koná na Filipínách, jednou se uskutečnila ve Vietnamu a jednou v Rakousku. V roce 2012 ji vyhrála Češka Tereza Fajksová.

Miss Universe se stala tmavovlasá kráska z Francie | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy