Američané vybrali na podporu cyklistky, co ukázala Trumpovi prostředníček, více než 60 tisíc dolarů

Magazín Magazín
15. 11. 2017 7:33
V přepočtu více než 1,5 milionu korun se zatím vybralo ve prospěch Juli Briskmanové, která se stala slavnou poté, co ukázala na Trumpovu kolonu aut prostředníček. Její odvážné gesto ji však stálo práci. Za to, že se nebála projevit svůj názor i přes ztrátu zaměstnání, založil Rob Mello z Hudsonu v Massachusetts sbírku na crowdfundingovém portále GoFundMe. Do sbírky se během týdne připojily tři tisícovky lidí.
Slavný snímek, který stál Briskmanovou práci.
Slavný snímek, který stál Briskmanovou práci. | Foto: Profimedia.cz

Padesátiletá Juli Briskmanová z americké Virginie se stala před časem známou svou fotkou, kde na kolonu prezidenta Donalda Trumpa ukazuje prostředníček.

Za svůj odvážný akt však nakonec dostala výpověď, podle zaměstnavatelů totiž porušila firemní politiku sociálních sítí a mohla poškodit reputaci celé společnosti.

Padesátiletá matka dvou dětí se hájila tím, že se incident odehrál v jejím volném čase a na svých profilech na sociálních sítích své jméno nespojovala s firmou, pro kterou doposud pracovala.

1,5 milionu korun jako dík za odvahu

Poté, co informace proletěla médii, se však mezi Američany zvedla vlna solidarity a na crowdfundingovém serveru GoFundMe pro ni zatím vybrali téměř 73 tisíc dolarů, v přepočtu 1,5 milionu korun. Informaci přinesl server HuffingtonPost.

Rob Mello z Hudsonu v Massachusetts, který sbírku založil, napsal: "Juli Briskmanová je pro nás všechny inspirací." Mello padesátiletou někdejší marketingovou specialistku kontaktoval a oficiálně ji ustanovil jako příjemce všech příspěvků.

Na crowdfundingovém portále jí během týdne zatím přispěly více než tři tisícovky lidí.

Briskmanová v rozhovoru pro televizi NBC uvedla, že svého gesta nelituje. "Myslím, že v téhle zemi máme velký problém," dodala za potlesku diváků.

Spousta lidí jí za její odvahu poděkovalo také na Twitteru.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy