Američané podepisují petici: Nahraďte konfederační pomník sochou raperky Missy Elliott

Magazín Magazín
23. 8. 2017 18:02
"Missy je my všichni. Missy je všechno, co Konfederace nebyla," píše se v odůvodnění petice za to, aby památník konfederačním vojákům padlým během občanské války ve virginském Portsmouthu nahradila socha raperky Missy Elliott. Autor zatím nasbíral více než 27 tisíc podpisů a rád by je předal starostovi. Iniciativa z Portsmouthu navazuje na snímání konfederačních památníků v Baltimoru či Texasu.
Missy Elliott.
Missy Elliott. | Foto: Warner Music

Od nepokojů v Charlottesville, kdy se střetli neonacisté a jejich odpůrci, uběhly už skoro dva týdny. Americká veřejnost, zejména ze státu Virginie, však stále více protestuje proti připomínání konfederační minulosti. Nejnovější iniciativou je snaha o odstranění téměř 11 metrů vysokého obelisku ve městě Portsmouth, který byl postaven na památku konfederačních vojáků padlých za občanské války. Informaci přinesl server Daily Dot.

Místo památníku "bílé nadřazenosti" chtějí signatáři petice umístit na náměstí sochu raperky a hudební producentky Missy Elliott. Socha rodačky by podle petice na serveru Change.org vhodně zachytila "kulturu a ducha města".

"Missy je my všichni"

"Pochází z rodiny dispečerky elektrické společnosti a svářeče v portsmouthské námořní loděnici. Vypracovala se sama až k platinové desce a prodeji 30 milionů alb. To všechno bez toho, aniž by vlastnila otroka," píše se v odůvodnění.

Petici, kterou založil jistý Nathan Coflin, podepsalo již více než 27 tisíc lidí. Coflin plánuje předat všechny podpisy starostovi města Johnu Rowemu, jeho zástupkyni Paige Cherryové a dalším členům zastupitelstva.

"Missy je my všichni. Missy je všechno, co Konfederace nebyla," napsal Coflin k petici. A v průvodním dopise dodává, že úspěšná raperka představuje inkluzi, vytrvalost a prosperitu.

Příště budou chtít vyměnit George Washingtona

Názory na zamýšlenou sochu Missy Elliott se však různí. Na sociálních sítích se objevila řada pozitivních i negativních komentářů.

Někteří lidé si myslí, že zpěvačka by byla perfektní náhradou za památník spojený s otrokářskou historií města.

Jiní však namítají, že raperka a držitelka šesti cen Grammy si sochu na veřejném prostranství nezaslouží. Uživatel Sam se dokonce na Twitteru nechal slyšet, že příště by mohla veřejnosti chtít vyměnit George Washingtona za Kanyeho Westa.

Památky na doby Konfederace jsou na jihovýchodě USA už několik dní předmětem sporu. Likvidace památníků začala sochami konfederačního generála Roberta E. Leeho. Připomínky otrokářské minulosti odstranil také marylandský Baltimore či Texaská univerzita v Austinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy