Američané podepisují petici: Nahraďte konfederační pomník sochou raperky Missy Elliott

Magazín Magazín
23. 8. 2017 18:02
"Missy je my všichni. Missy je všechno, co Konfederace nebyla," píše se v odůvodnění petice za to, aby památník konfederačním vojákům padlým během občanské války ve virginském Portsmouthu nahradila socha raperky Missy Elliott. Autor zatím nasbíral více než 27 tisíc podpisů a rád by je předal starostovi. Iniciativa z Portsmouthu navazuje na snímání konfederačních památníků v Baltimoru či Texasu.
Missy Elliott.
Missy Elliott. | Foto: Warner Music

Od nepokojů v Charlottesville, kdy se střetli neonacisté a jejich odpůrci, uběhly už skoro dva týdny. Americká veřejnost, zejména ze státu Virginie, však stále více protestuje proti připomínání konfederační minulosti. Nejnovější iniciativou je snaha o odstranění téměř 11 metrů vysokého obelisku ve městě Portsmouth, který byl postaven na památku konfederačních vojáků padlých za občanské války. Informaci přinesl server Daily Dot.

Místo památníku "bílé nadřazenosti" chtějí signatáři petice umístit na náměstí sochu raperky a hudební producentky Missy Elliott. Socha rodačky by podle petice na serveru Change.org vhodně zachytila "kulturu a ducha města".

"Missy je my všichni"

"Pochází z rodiny dispečerky elektrické společnosti a svářeče v portsmouthské námořní loděnici. Vypracovala se sama až k platinové desce a prodeji 30 milionů alb. To všechno bez toho, aniž by vlastnila otroka," píše se v odůvodnění.

Petici, kterou založil jistý Nathan Coflin, podepsalo již více než 27 tisíc lidí. Coflin plánuje předat všechny podpisy starostovi města Johnu Rowemu, jeho zástupkyni Paige Cherryové a dalším členům zastupitelstva.

"Missy je my všichni. Missy je všechno, co Konfederace nebyla," napsal Coflin k petici. A v průvodním dopise dodává, že úspěšná raperka představuje inkluzi, vytrvalost a prosperitu.

Příště budou chtít vyměnit George Washingtona

Názory na zamýšlenou sochu Missy Elliott se však různí. Na sociálních sítích se objevila řada pozitivních i negativních komentářů.

Někteří lidé si myslí, že zpěvačka by byla perfektní náhradou za památník spojený s otrokářskou historií města.

Jiní však namítají, že raperka a držitelka šesti cen Grammy si sochu na veřejném prostranství nezaslouží. Uživatel Sam se dokonce na Twitteru nechal slyšet, že příště by mohla veřejnosti chtít vyměnit George Washingtona za Kanyeho Westa.

Památky na doby Konfederace jsou na jihovýchodě USA už několik dní předmětem sporu. Likvidace památníků začala sochami konfederačního generála Roberta E. Leeho. Připomínky otrokářské minulosti odstranil také marylandský Baltimore či Texaská univerzita v Austinu.

 

Právě se děje

Další zprávy