Američané podepisují petici: Nahraďte konfederační pomník sochou raperky Missy Elliott

Magazín Magazín
23. 8. 2017 18:02
"Missy je my všichni. Missy je všechno, co Konfederace nebyla," píše se v odůvodnění petice za to, aby památník konfederačním vojákům padlým během občanské války ve virginském Portsmouthu nahradila socha raperky Missy Elliott. Autor zatím nasbíral více než 27 tisíc podpisů a rád by je předal starostovi. Iniciativa z Portsmouthu navazuje na snímání konfederačních památníků v Baltimoru či Texasu.
Missy Elliott.
Missy Elliott. | Foto: Warner Music

Od nepokojů v Charlottesville, kdy se střetli neonacisté a jejich odpůrci, uběhly už skoro dva týdny. Americká veřejnost, zejména ze státu Virginie, však stále více protestuje proti připomínání konfederační minulosti. Nejnovější iniciativou je snaha o odstranění téměř 11 metrů vysokého obelisku ve městě Portsmouth, který byl postaven na památku konfederačních vojáků padlých za občanské války. Informaci přinesl server Daily Dot.

Místo památníku "bílé nadřazenosti" chtějí signatáři petice umístit na náměstí sochu raperky a hudební producentky Missy Elliott. Socha rodačky by podle petice na serveru Change.org vhodně zachytila "kulturu a ducha města".

"Missy je my všichni"

"Pochází z rodiny dispečerky elektrické společnosti a svářeče v portsmouthské námořní loděnici. Vypracovala se sama až k platinové desce a prodeji 30 milionů alb. To všechno bez toho, aniž by vlastnila otroka," píše se v odůvodnění.

Petici, kterou založil jistý Nathan Coflin, podepsalo již více než 27 tisíc lidí. Coflin plánuje předat všechny podpisy starostovi města Johnu Rowemu, jeho zástupkyni Paige Cherryové a dalším členům zastupitelstva.

"Missy je my všichni. Missy je všechno, co Konfederace nebyla," napsal Coflin k petici. A v průvodním dopise dodává, že úspěšná raperka představuje inkluzi, vytrvalost a prosperitu.

Příště budou chtít vyměnit George Washingtona

Názory na zamýšlenou sochu Missy Elliott se však různí. Na sociálních sítích se objevila řada pozitivních i negativních komentářů.

Někteří lidé si myslí, že zpěvačka by byla perfektní náhradou za památník spojený s otrokářskou historií města.

Jiní však namítají, že raperka a držitelka šesti cen Grammy si sochu na veřejném prostranství nezaslouží. Uživatel Sam se dokonce na Twitteru nechal slyšet, že příště by mohla veřejnosti chtít vyměnit George Washingtona za Kanyeho Westa.

Památky na doby Konfederace jsou na jihovýchodě USA už několik dní předmětem sporu. Likvidace památníků začala sochami konfederačního generála Roberta E. Leeho. Připomínky otrokářské minulosti odstranil také marylandský Baltimore či Texaská univerzita v Austinu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy