Francouzský časopis musí zaplatit celkem 190 000 eur za fotky polonahé vévodkyně Kate

Magazín Magazín
Aktualizováno 5. 9. 2017 15:32
Celkem 190 tisíc eur musí zaplatit francouzský časopis Closer za pořízení a uveřejnění fotek vévodkyně Kate bez horního dílu plavek, uvedla agentura Reuters. Francouzský fotograf pořídil snímky Kate a Williama při jejich dovolené v jižní Francii v září roku 2012. Manželé tehdy leželi u bazénu zámečku, jenž patří jejich příbuznému. Fotky vyšly mimo jiné také v irském deníku Daily Star a italském Chi.
Princezna Kate a princ William.
Princezna Kate a princ William. | Foto: Reuters

Soud v Paříži uznal lidi kolem časopisu Closer vinnými v kauze nahých fotek vévodkyně z Cambridge. Musí zaplatit 100 000 eur odškodného, jakož i celkem 90 tisíc eur pokuty za narušení soukromí princezny Kate a prince Williama, informovala agentura Reuters.

Na začátku celé aféry byla dovolená tohoto VIP páru v soukromém zámku Chateau D'Autet v Provence v září 2012. Fotografové časopisu Closer pořídili dlouhými objektivy snímky Kate bez horního dílu plavek, když se s princem opalovala na terase u bazénu. Princezna má na fotografiích poodhalenou i dolní část těla, aby se co nejlépe opálila.

Fotky pak vyšly na předních stránkách magazínu.

Podle deníku The Telegraph bylo v případu šest obviněných - mezi nimi i Ernesto Mauri, sedmdesátiletý generální ředitel vydavatelské skupiny Mondadori, pod níž Closer spadá, dále šéfredaktorka časopisu, dva agenturní fotografové a rovněž šéfredaktor a fotograf regionálního deníku La Provence, jenž rovněž zveřejnil choulostivý záběr na Kate, i když decentnější než Closer.

Dvě osoby dostaly za jejich zveřejnění maximální možnou pokutu, a to šéfredaktorka časopisu Laurence Pieauová a vydavatel Ernesto Mauri. Ti zaplatí po 45 000 eurech (1,22 milionu korun). Každý z manželů pak dostane 50 000 eur (1,35 milionu korun) odškodného.

Britský princ William a jeho manželka Kate původně požadovali 1,5 milionu eur (přes 40 milionů Kč) odškodného od časopisu Closer a 50 tisíc eur od plátku La Provence.

Královská rodina si hned po prvním zveřejnění soudně vymohla zákaz dotisků kontroverzního čísla, odstranění snímků z internetových stránek i to, že časopis Closer musel Williamovi a Kate odevzdat digitální nosiče obsahující fotografie. Přesto ale snímky vyšly i v dalších médiích v Itálii, Irsku nebo ve Švédsku. Britské deníky ale od vydání snímků upustily, a to včetně nejčtenějšího bulvárního listu The Sun. Ten přitom zveřejnil například nahé fotografie prince Harryho z hotelu v Las Vegas.

William s Kate navštívili Polsko s dětmi | Video: Reuters
 

Právě se děje

teď

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy