reklama
 
 

Město zakázalo baristkám obsluhovat v bikinách. Ty se soudí kvůli ženským právům i ušlému zisku

19. 9. 2017 11:14
Nová vyhláška města Everett zakazuje číšnicím odhalovat vetší část jejich těla. Podle žalobkyň se však jedná o krok, který omezuje jejich svobodu a ženská práva. V bikinách chtějí obsluhovat i nadále, a to i kvůli výši výdělků, které jim oblékání plavek do práce přináší. Město argumentuje stoupajícím sexuálním násilím na baristkách, prostitucí i ohrožováním mravní výchovy mládeže.

Majitelka kavárny Hillbilly Hotties a sedm baristek, zvyklých obsluhovat zákazníky pouze v bikinách, podaly žalobu proti městu Everett ve státě Washington za to, aby mohly i nadále pracovat v plavkách. Na případ upozornil server Daily Dot.

Jejich žaloba je reakcí na nové nařízení městské rady schválené v srpnu, jež omezuje dress code baristů pracujících v rychlých občerstveních a zakazuje obsluhu v bikinách. Ženy tvrdí, že vyhláška porušuje jejich právo na svobodné rozhodnutí, co při práci budou nosit.

Baristky v plavkách můžou za zvýšenou kriminalitu

Everettská obsluha v bikinách přitom není jediná ve Spojených státech. Blog Bikini Baristas tvrdí, že existuje dalších 133 takových podniků, a to nejen ve státě Washington, ale také Oregonu a Idahu.

Názory na kavárnu například mezi uživateli Facebooku se liší. Někteří obdivují sexy baristky. Jiní tvrdí, vysoké ceny za takovou kávu nestojí.

Podle radních se za poslední roky ve washingtonském městečku se sto tisíci obyvateli zvýšil počet sexuálních trestných činů odehrávajících se v místním stánku s baristkami v plavkách. Deník The Seattle Times uvedl, že v roce 2009 bylo pět zaměstnankyň kavárny Grab-N-Go v Everettu zatčeno a obviněno z prostituce, šestá byla obviněna "z neslušného vystavování se".

Radní dodávají, že se oblékání zaměstnankyň těchto typů kaváren podobá porno outfitům a mají negativní vedlejší efekt na celou komunitu a nezletilé.

Nová pravidla oblékání tak vyžadují, aby ňadra, břicho, oblast pod lopatkami, hýždě, horní tři centimetry nohou pod hýžděmi a oblast genitálií byla zakryta "adekvátně padnoucím" oblečením, které není průhledné.

Nejen pro zaměstnankyně Hillbilly Hotties to znamená, že plavky si již do práce obléknout nemohou. Za porušení nařízení totiž hrozí pokuta 250 dolarů, v přepočtu zhruba 5500 korun, a udělení pětileté podmínky provozovateli podniku.

Zaměstnankyně pohrozily, že odejdou

Ženy, které podaly proti nařízení města žalobu, ve svém odůvodnění uvedly, že nařízení odepírá zaměstnankyním možnost komunikovat v práci prostřednictvím svého oblečení, je matoucí a neoprávněně zaměřené na ženy, napsal Washington Post. Majitelka Hillbilly Hotties Jovanna Edgeová, novinám řekla, že nové městské nařízení je zbytečné a řada zaměstnankyň pohrozila, že odejde, protože bez svého původního oblečení nevydělávají žádné peníze.

Ve Spojených státech si totiž číšníci a baristé vydělávají především na spropitném. "Stejně jako Starbucks se zelenými zástěrami, UPS s hnědým outfitem a Hooter's s krátkými šortkami, oblečení baristky šíří sdělení," uvedla žalující strana.

Jejich obhájce Schuyler Lifschultz k tomu uvedl: "Není to o bikinách. Je to o právu žen a americké ústavě. Město Everett tyto práva žen porušilo napříč celou radou."

Video: V japonské restauraci obsluhují opice

Japonská restaurace má velmi neobvyklou obsluhu. Pití nosí opice. | Video: Asociated Press |  00:55

autor: Magazín | 19. 9. 2017 11:14

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama