Město zakázalo baristkám obsluhovat v bikinách. Ty se soudí kvůli ženským právům i ušlému zisku

Magazín Magazín
19. 9. 2017 11:14
Nová vyhláška města Everett zakazuje číšnicím odhalovat vetší část jejich těla. Podle žalobkyň se však jedná o krok, který omezuje jejich svobodu a ženská práva. V bikinách chtějí obsluhovat i nadále, a to i kvůli výši výdělků, které jim oblékání plavek do práce přináší. Město argumentuje stoupajícím sexuálním násilím na baristkách, prostitucí i ohrožováním mravní výchovy mládeže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Profimedia.cz

Majitelka kavárny Hillbilly Hotties a sedm baristek, zvyklých obsluhovat zákazníky pouze v bikinách, podaly žalobu proti městu Everett ve státě Washington za to, aby mohly i nadále pracovat v plavkách. Na případ upozornil server Daily Dot.

Jejich žaloba je reakcí na nové nařízení městské rady schválené v srpnu, jež omezuje dress code baristů pracujících v rychlých občerstveních a zakazuje obsluhu v bikinách. Ženy tvrdí, že vyhláška porušuje jejich právo na svobodné rozhodnutí, co při práci budou nosit.

Baristky v plavkách můžou za zvýšenou kriminalitu

Everettská obsluha v bikinách přitom není jediná ve Spojených státech. Blog Bikini Baristas tvrdí, že existuje dalších 133 takových podniků, a to nejen ve státě Washington, ale také Oregonu a Idahu.

Názory na kavárnu například mezi uživateli Facebooku se liší. Někteří obdivují sexy baristky. Jiní tvrdí, vysoké ceny za takovou kávu nestojí.

Podle radních se za poslední roky ve washingtonském městečku se sto tisíci obyvateli zvýšil počet sexuálních trestných činů odehrávajících se v místním stánku s baristkami v plavkách. Deník The Seattle Times uvedl, že v roce 2009 bylo pět zaměstnankyň kavárny Grab-N-Go v Everettu zatčeno a obviněno z prostituce, šestá byla obviněna "z neslušného vystavování se".

Radní dodávají, že se oblékání zaměstnankyň těchto typů kaváren podobá porno outfitům a mají negativní vedlejší efekt na celou komunitu a nezletilé.

Nová pravidla oblékání tak vyžadují, aby ňadra, břicho, oblast pod lopatkami, hýždě, horní tři centimetry nohou pod hýžděmi a oblast genitálií byla zakryta "adekvátně padnoucím" oblečením, které není průhledné.

Nejen pro zaměstnankyně Hillbilly Hotties to znamená, že plavky si již do práce obléknout nemohou. Za porušení nařízení totiž hrozí pokuta 250 dolarů, v přepočtu zhruba 5500 korun, a udělení pětileté podmínky provozovateli podniku.

Zaměstnankyně pohrozily, že odejdou

Ženy, které podaly proti nařízení města žalobu, ve svém odůvodnění uvedly, že nařízení odepírá zaměstnankyním možnost komunikovat v práci prostřednictvím svého oblečení, je matoucí a neoprávněně zaměřené na ženy, napsal Washington Post. Majitelka Hillbilly Hotties Jovanna Edgeová, novinám řekla, že nové městské nařízení je zbytečné a řada zaměstnankyň pohrozila, že odejde, protože bez svého původního oblečení nevydělávají žádné peníze.

Ve Spojených státech si totiž číšníci a baristé vydělávají především na spropitném. "Stejně jako Starbucks se zelenými zástěrami, UPS s hnědým outfitem a Hooter's s krátkými šortkami, oblečení baristky šíří sdělení," uvedla žalující strana.

Jejich obhájce Schuyler Lifschultz k tomu uvedl: "Není to o bikinách. Je to o právu žen a americké ústavě. Město Everett tyto práva žen porušilo napříč celou radou."

Video: V japonské restauraci obsluhují opice

Japonská restaurace má velmi neobvyklou obsluhu. Pití nosí opice. | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy