Před vypuknutím pandemie nového koronaviru zaplňovaly restauraci The Sand Bar ve městě Tybee Island v severoamerické Georgii hlučné rozhovory hostů nebo hudba místních muzikantů. Poté, co americká vláda hospodským nařídila, aby zavřeli, však v podniku Jennifer Knoxové zavládlo ticho.
Karanténa Knoxovou uvrhla do finanční nejistoty, ale když se na konci března pozorně zadívala na interiér svého baru, dostala nápad, jak sobě i svému personálu pomoct. "Seděla jsem smutně uvnitř a najednou jsem si uvědomila, že máme přece zdi oblepené penězi a že máme spoustu času je sundat," popsala majitelka americké stanici CNN.
Příznivci její restaurace si totiž zvykli nechávat po sobě v podniku něco na památku. Po celých 15 let přišpendlovali na zdi a na strop dolarové bankovky, na které předtím psali nejrůznější vzkazy. "Nemohla jsem jen tak sedět a nic nedělat, tak jsem se hned rozhodla, že těmi penězi zkusím zachránit své lidi," řekla Knoxová, která v baru nejdřív jen obsluhovala a nyní ho už šest let vede.
Trvalo další tři dny, než se jí společně s pěticí dobrovolníků podařilo šetrně sundat poničené peníze dolů. Některé v sobě podle Knoxové měly od sešívačky hodně děr a našlo se i několik bankovek v měnách úplně jiných zemí. Týden pak zabralo jejich čištění, a když je majitelka nakonec sečetla, zjistila, že dohromady dávají 3714 dolarů (v přepočtu přes 92 tisíc korun). Stohy bankovek podle ní zabíraly celý barový pult.
Když se navíc stálí zákazníci o nápadu podpořit zaměstnance ve finanční tísni dověděli, přispěli někteří z nich k nashromážděné sumě ještě novými příspěvky. Knoxová tak nakonec mezi své kolegy mohla rozdělit 4104 dolarů (skoro 102 tisíc korun). Každý ze čtyř barmanů a dvou muzikantů dostal 600 dolarů (necelých 15 tisíc korun).
Over a span of three days, a Tybee Island bar removed $3,714 worth of bills stapled to their walls to give to their unemployed staff. 📸Jennifer Knox of The Sand Bar pic.twitter.com/Aiz2NBCPxy
— Amanda Jackson (@AmandaJ_TX) April 8, 2020
Tybee Island, kde bar sídlí, patří mezi oblíbené prázdninové destinace, a ekonomika města s třemi tisíci obyvateli je tak značně závislá na výletnících, kteří tam jezdí na pláže.
Knoxová stanici CNN informovala, že březen bývá obvykle začátkem sezony, takže fakt, že je teď cestovní ruch mrtvý, znamená pro místní podnikatele velkou ránu. Žena je přesto přesvědčená, že až se pandemie koronaviru přežene, bude moci zase otevřít.
Její hosty po návratu do normálu namísto bankovkových tapet přivítají čerstvě vymalované stěny. Knoxová si zatím není jistá, jestli se tradice přišívání "dýšek" na stěny obnoví, a tak už teď přemýšlí o něčem jiném, co by zákazníci mohli v restauraci nechávat na památku.