Honolulu - Digitalizací nežije jen Česká republika. Na urychlené vypnutí analogového vysílání se připravují i ve Spojených státech.
Aktuální je hlavně na Havaji. Na digitální signál totiž přechází dřív než zbytek USA.
Důvod je jediný, píše agentura AP. Hnízdí tu buřňák havajský. A pozdější demontáž vysílačů by ho při vyvádění mladých rušila.
Většině Američanů z Havaje se tak analogový signál vypne už 15. ledna 2009, tedy o více než měsíc dřív než jinde ve Spojených státech.
Úřední doporučení
Federální úřady, které mají na starosti ochranu přírody, doporučily, aby se buřňákovi havajskému, hnízdícímu na svazích sopky Haleakala na ostrově Mauí, zajistil během hnízdní sezóny naprostý klid. Hnízdit začíná v únoru.
Vysílače pro analogové vysílání se tak stihnou zbourat dřív. Nové věže pro šíření digitálního signálu se staví v nižších nadmořských výškách, takže vzácného ptáka neohrozí.
Buřňák havajský je noční mořský pták, vydávající zvuk podobný štěkání štěněte. Vysílače způsobují vzácným opeřencům různá poranění. Matou je i světla z měst, což vede k úbytku jejich populace.
Jediné místo výskytu
Biologové neznají přesné počty buřňáků, odhadují však, že necelá tisícovka jich hnízdí právě na sopce Haleakala. Nikde mimo Havaj ptáci mladé nevyvádějí.
Vysílače pro analogový signál často zasahují do letové dráhy ptactva a jejich odstanění může pro buřňáka havajského znamenat nárůst populace, vysvětlila bioložka z národního parku Haleakala Cathleen Baileyová, citovaná agenturou AP.
V České republice se v podobných souvislostech neuvažuje. Digitální vysílače jsou většinou umístěny na stávajících vysílačích analogu.
"České Radiokomunikace v tuto chvíli neplánují žádný z vysílačů strhávat," řekla Aktuálně.cz Marie Fianová z Českých radiokomunikací.
Více o ohrožených ptácích: