Vědci našli prapředka ptáků. Chyběla mu ale křídla

zuk
24. 10. 2008 15:50
První praptáci žili před 160 miliony let
Prvním "praptákem" nebyl Archeopteryx (vpravo), ale Epidexipteryx hui. Jeho kostru objevili na severu Číny.
Prvním "praptákem" nebyl Archeopteryx (vpravo), ale Epidexipteryx hui. Jeho kostru objevili na severu Číny. | Foto: Reuters

Peking/Londýn - Byl vzdáleným příbuzným obávaného Tyrannosaura rexe a přitom vážil jen asi 160 gramů. Měl peří, ale nedokázal létat. Chyběla mu křídla.

Kosterní pozůstatky, které na severu Číny nalezli archeologové z Čínské akademie věd, patří podle expertů k tomu nejbizarnějšímu, s čím se až doposud setkali.

O unikátním objevu obsáhle referuje poslední číslo prestižního časopisu Nature.

Pravěký ještěr, jehož kostra se dochovala téměř kompletní, patří podle všeho prvnímu skutečnému předchůdci dnešních ptáků.

Starší než Archeopteryx

Tvor, kterého Číňané pojmenovali Epidexipteryx hui, žil v období jury, před zhruba 160 miliony let. Tedy o 10 milionů let dřív než známý ptakoještěr Archeopteryx.

"Dá se říct, že jde o spojovací článek mezi dinosaury a ptáky," řekl agentuře Reuters Fu-čcheng Čang, vedoucí čínského výzkumného týmu. "Tato fosílie vrhá nové světlo na ranou fázi evoluce, během níž se z dinosaurů vyvinuli ptáci."

Peří na ozdobu

Dosud neznámý druh dinosaura měl čtyři dlouhá ocasní péra.

I když se svou strukturou velmi podobala opeření dnešních ptáků, vznést do vzduchu se s nimi nedokázal.

Z kostí, které archeologové objevili, je patrné, že tento "prapták" nelétal, ale chodil po zemi.

Pokud však peří nemělo aerodynamickou funkci, k čemu vlastně ještěrovi sloužilo?

I tuhle hádanku vědci rozluštili: na ozdobu, hlavně v době tokání.

"Epidexipteryx hui je nejstarší a nejpůvodnější z čeledi malých ještěrů theropoda s ozdobným peřím," tvrdí Fu-čcheng Čang v časopise Nature.

Pravěké poklady

Místo, kde Číňané kostru Epidexipteryxe objevili, nevydalo svědectví o pravěké minulosti poprvé. Oblast Nin-čcheng v čínském Vnitřním Mongolsku patří v tomto ohledu k nejzajímavějším lokalitám na světě.

Poblíž vesnice Tao-hu Kou se v minulých letech našly ve zkamenělém bahně zbytky pravěkého hmyzu, mloků i primitivních savců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy