V Tichém oceánu byla nalezena 100 miliónů let stará sopka

pej
10. 9. 2014 11:42
Během průzkumu vnějších hranic kontinentálního šelfu Spojených států byla v neprozkoumané oblasti Tichého oceánu objevena neaktivní sopka. Měří přes pět kilometrů.
Objevená podmořská sopka
Objevená podmořská sopka | Foto: ccom.unh.edu

New Hampshire - Výzkumný tým z národního ústavu pro oceánografii (NOAA) a vědců z univerzity v New Hampshiru nalezl vyhaslou sopku, jejíž stáří odhaduje na 100 milionů let.

Tým pod vedením profesora James Gardnera objevil podmořskou horu 300 km jihovýchodně od neobydleného Jarvisova ostrova. Sopka vyčnívá nad mořskou hladinou do výšky 1100 metrů, celkově měří téměř pětkrát tolik.

"Těchto podmořských hor je hodně, ale vlastně o nich pořádně nevíme. Hledáme je totiž v místech, která ve skutečnosti nejsou vůbec zmapovaná," píší vědci o významném objevu.

Satelit neposkytuje přesná data

K odhalování tajemství ukrytých pod mořskou hladinou se využívají převážně data pocházející z družic. Kvůli jejich nízkému rozlišení ale nebylo mnoho podmořských objevů dosud odhaleno. "Satelity jejich obrysy prostě neodhalí. My ano," dodal profesor Gardner.

Se svým týmem využil na palubě výzkumné lodi amerického námořnictva daleko efektivnější technologii, díky které je pomocí několika akustických vln schopen přesně a rychle monitorovat dna moří a oceánů.

Nalezená vyhaslá sopka je podle prvotních odhadů pravděpodobně 100 miliónů let stará. "Může obsahovat něco, co se stane předmětem zkoumání na dalších 100 let," dodal nadšeně profesor Gardner.

Podmořské hory vznikají ve velkých hloubkách důsledkem vulkanické činnosti, velká část z nich pak v místech, kde dochází ke střetu zemských desek.

Prim v tomto ohledu drží neaktivní sopka Mauna Kea, která se nachází na Havajských ostrovech a nad hladinou oceánu ční do výšky 4205 metrů, i s částí pod vodou měří 10 205 metrů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy