Život ve vesmíru? Ruští kosmonauti našli na ISS plankton

pej
26. 8. 2014 7:51
Na vnějším plášti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) byl nalezen plankton. Podle šéfa ruské orbitální mise ISS se tam dostal vzdušnými proudy ze Země.
Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Mezinárodní vesmírná stanice ISS | Foto: Reuters

Moskva – K objevu došlo během pravidelné měsíční pochůzky kosmonautů Oleka Artemyeva a Alexandera Skvortsova. Ti kromě vypuštění miniaturní družice a instalace nových přístrojů do experimentálních zařízení zajišťovali i běžnou údržbu vnějšího pláště ISS.

Odebrané vzorky podrobili speciálnímu průzkumu, který prokázal přítomnost mořského planktonu a dalších žijících mikroorganismů.  

Výsledky speciálního testu tak ukázaly, že některé organismy jsou schopny přežít ve vesmíru navzdory nepříznivým podmínkám, jako je nízká teplota, nulová gravitace a silné kosmické záření.

"Výsledky experimentu jsou naprosto jedinečné. Našli jsme stopy mořského planktonu a mikroskopických částic. To by mělo být dále studováno," potvrdil pro význam objevu šéf ruské orbitální mise ISS Vladimir Solovyev pro server Itar-Tass.

Jak se částice dostaly na povrch vesmírné stanice, není známo. "Plankton v tomto stadiu lze nalézt na hladině oceánů. V Bajkonuru, odkud jsou vysílány posádky k ISS, se s jeho přítomností nesetkáme. Je tedy pravděpodobné, že se tam dostal vzdušnými proudy," dodal Vladimir Solovyev.

První část vesmírné stanice ISS byla do vesmíru dopravena v roce 1998. Na oběžné dráze Země od  té doby strávila už šest tisíc dnů. V současnosti jde o jedinou trvale obydlenou vesmírnou stanici.

 

Právě se děje

před 56 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy