Vědci hlásí optimistický objev. Velryby přestaly vymírat

pej
6. 9. 2014 7:00
Velrybí populace se stabilizovala navzdory faktu, že ji ještě před pár desítkami let hrozilo vyhynutí.
Ilustrační foto (plejtvák obrovský)
Ilustrační foto (plejtvák obrovský) | Foto: Thinkstock

Washington - Populace plejtváka obrovského neboli velryby modré se stabilizovala na udržitelné úrovni. Podle odhadů vědců by se na východním pobřeží Tichého oceánu mohlo pohybovat něco kolem dvou tisíc kusů těchto vzácných živočichů.

Jak uvedl časopis Marine Mammal Science, vědci z washingtonské univerzity se domnívají, že se počet kalifornského druhu velryb ustálil na 97 procentech historického maxima. Jejich největší hrozbou stále zůstávají nákladní lodě, které do nich při plavbě narážejí.

Jak vypadá největší zvíře na světě?
Jak vypadá největší zvíře na světě? | Video: YouTube

Odtajněné ruské tajemství

Populace těchto majestátních zvířat byla v minulosti kvůli masivnímu lovu téměř zlikvidována. Do roku 1966, kdy byl jejich odchyt zakázán, skončilo pod harpunou až 346 tisíc kusů. Velkou část jich měla na svědomí ruská flotila, údaje z tohoto odchytu nebyly dlouhou dobu zveřejněny.

Jejich nedávné odtajnění sice poskytlo přesné záznamy o místě a velikosti odchyceného zvířete, nebylo z nich ale možno určit, o jaký druh plejtváka šlo. Existují totiž dvě rozdílné populace. Kalifornská, kterou lze najít u východního pobřeží Tichého oceánu od Kostariky až po Aljašku, a druhá, žijící v blízkosti Japonska a Ruska.

"Snažili jsme se je rozpoznat, ale nevěděli jsme, jak je odlišit. Pro klasifikaci jsme pak využili znalosti jejich aktuálního umístění a spojili je s jejich zpěvem. Ten se totiž u obou typů liší," vysvětlil profesor Trevor Branch z washingtonské univerzity.

Až díky tomuto experimentu vědci přesně určili množství zabitých zvířat a také jejich skutečný počet v minulosti.

Situace v jiných lokalitách ale není zdaleka tak optimistická. Například na Antarktidě se velrybí populace pohybuje na jednom procentu historického stavu.

Plejtvák obrovský neboli velryba modrá je nejspíš největším živočichem, který na zemi žije. Největší jedinci dorůstají do délky kolem 30 metrů a váhy 200 tun. 

 

Právě se děje

Další zprávy