Lidstvo má naději. Tajemství nesmrtelnosti je v medúzách

jaz
29. 8. 2014 12:18
Japonský vědec věří, že lék na nesmrtelnost se skrývá v moři. Existují totiž živočichové, kteří nikdy neumírají.
Foto: Reuters

Shirahama – Profesor Shin Kubota z japonské univerzity Seto Marine se snaží nalézt recept na lidskou nesmrtelnost už od roku 1979. Přestože se řada biologů domnívá, že to není v žádném případě možné, Kubota dokázal, že jeden živočich na planetě je toho schopen.

Medúza Turritopsis nutricula
Medúza Turritopsis nutricula | Foto: Bishop Museum, Havaj

Před časem totiž v Kubotově síti u japonských břehů uvízla medúza, která měla v sobě zapíchané ostré klacky. Profesor ji osvobodil a vypustil do moře. Medúza ale ihned nezmizela. Před jeho očima se zmenšila, a jak Kubota tvrdí i omládla a proměnila se zase do stavu polypa, prvního vývojového stádia žahavců.

Mohou se rodit a umírat do nekonečna

Profesor tak začal medúzy důkladně studovat a provádět různé pokusy, které údajně jen potvrdily jeho tvrzení, že medúzy vyskytující se u japonských břehů jsou nesmrtelné. Ve své laboratoři se mu pak povedlo takto omladit medúzu celkem 12ktrát.

Přestože má řadu nezodpovězených otázek, doufá, že najde příčinu a využije své poznatky k prodloužení lidského života. "Věřím, že by to mohlo být aplikovatelné na lidskou bytost, protože geneticky nejsou lidé a medúzy zase tak odlišní,“ řekl CNN profesor Kubota.

Medúza, která vědce tolik fascinuje, se odborně jmenuje Turritopsis nutricula a podle všeho opravdu ve stádiu pohlavní dospělosti usadí na dně oceánu, kde se změní do stádia pohlavně nedospělého polypa. Mnozí operují s možností, že se takto může měnit do nekonečna.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 5 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy