Lidstvo má naději. Tajemství nesmrtelnosti je v medúzách

jaz
29. 8. 2014 12:18
Japonský vědec věří, že lék na nesmrtelnost se skrývá v moři. Existují totiž živočichové, kteří nikdy neumírají.
Foto: Reuters

Shirahama – Profesor Shin Kubota z japonské univerzity Seto Marine se snaží nalézt recept na lidskou nesmrtelnost už od roku 1979. Přestože se řada biologů domnívá, že to není v žádném případě možné, Kubota dokázal, že jeden živočich na planetě je toho schopen.

Medúza Turritopsis nutricula
Medúza Turritopsis nutricula | Foto: Bishop Museum, Havaj

Před časem totiž v Kubotově síti u japonských břehů uvízla medúza, která měla v sobě zapíchané ostré klacky. Profesor ji osvobodil a vypustil do moře. Medúza ale ihned nezmizela. Před jeho očima se zmenšila, a jak Kubota tvrdí i omládla a proměnila se zase do stavu polypa, prvního vývojového stádia žahavců.

Mohou se rodit a umírat do nekonečna

Profesor tak začal medúzy důkladně studovat a provádět různé pokusy, které údajně jen potvrdily jeho tvrzení, že medúzy vyskytující se u japonských břehů jsou nesmrtelné. Ve své laboratoři se mu pak povedlo takto omladit medúzu celkem 12ktrát.

Přestože má řadu nezodpovězených otázek, doufá, že najde příčinu a využije své poznatky k prodloužení lidského života. "Věřím, že by to mohlo být aplikovatelné na lidskou bytost, protože geneticky nejsou lidé a medúzy zase tak odlišní,“ řekl CNN profesor Kubota.

Medúza, která vědce tolik fascinuje, se odborně jmenuje Turritopsis nutricula a podle všeho opravdu ve stádiu pohlavní dospělosti usadí na dně oceánu, kde se změní do stádia pohlavně nedospělého polypa. Mnozí operují s možností, že se takto může měnit do nekonečna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy