Gottwaldovi vyčmárali oči. Stokoruna z osmdesátek vydržela v oběhu jen dva měsíce

Gottwaldovi vyčmárali oči. Stokoruna z osmdesátek vydržela v oběhu jen dva měsíce
Historie peněz sahá daleko před vznik republiky, nicméně rok 1919 byl klíčový pro české a slovenské umělce. U prvních "státovek" se začala uplatňovat velká jména, jako byl Alfons Mucha nebo Rudolf Junk.
Platidla byla zpočátku jako umělecká plátna, na nichž se grafici a malíři snažili vystihnout symboly země nebo její historii. Našly se ale i jednodušší varianty.
Už od počátku se lidé snažili peníze falšovat, některé padělky jsou z dnešního pohledu úsměvné.
Ty nejvýznamnější bankovky z historie země uchovává ve svém trezoru s osmitunovými dveřmi Česká národní banka. Zobrazit 29 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/ Česká televize - Identita
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 9. 3. 2024 15:40
Umělci, politici, pionýrky, svatí i jednooký Žižka. Z motivů, které se od vzniku republiky objevily na peněžních bankovkách, jde vyčíst historii země i její dobovou kulturu. Identitu československého státu zpočátku utvářeli výtvarní umělci včetně třeba Alfonse Muchy, první skutečně ucelenou sérii bankovek mělo Česko ale až v 80. letech minulého století.

Její zpracování dostal na starost slovenský malíř Albín Brunovský. Jako první šla do oběhu modrá tisícikoruna s portrétem Bedřicha Smetany, pak následoval zbytek. Většinu bankovek s výraznou barevností společnost dobře přijala a vydržely do pádu Československa, až na jednu výjimku.

"Zelenou stokorunu s portrétem Klementa Gottwalda, kterou banka vydala necelé dva měsíce před pádem režimu, obyvatelstvo vůbec nepřijalo. Do banky se vracelo velké množství poničených a popsaných kusů. Po revoluci ji česká banka nahradila motivem s havířem a selkou z roku 1961," dozvíte se v pořadu Identita, v němž Česká televize mapuje historii grafického designu. 

Současné bankovky, kterými lidé denně platí, vydržely v oběhu nejdéle v historii republiky. Před 30 lety je navrhl Oldřich Kulhánek spolu s typografem Janem Solperou. "Tehdy jsem udělal dvě varianty. Jedna byla z písma Taslo, což je klasické písmo, a druhá byla z mé autorské dílny. Aniž bych se tehdy snažil Kulhánka nějak manipulovat, vybral si tu druhou a tím se mé písmo ocitlo na jeho bankovkách," vypráví v pořadu Solpera, který dlouhá léta učil na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Solperovy a Kulhánkovy návrhy se do oběhu dostávaly postupně od 90. let minulého století. Celá sada byla venku v roce 2009. Některé bankovky, které vyšly z oběhu, dodnes uchovává Česká národní banka. Ve svých útrobách schovává hlavně ty designově nejzajímavější kusy.

Projděte si historii bankovek v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy