Metro se vrátí k čistotě bobkujícího panáčka a muže s injekcí. Piktogramy se sjednotí

Metro se vrátí k čistotě bobkujícího panáčka a muže s injekcí. Piktogramy se sjednotí
"Informační systém přinesl Rathouskému věčnou slávu, přestože trpěl určitými nedokonalostmi. Lidé si utahovali ze symbolu muže s injekční stříkačkou nebo bobkujícího panáčka," zazní v pořadu Identita, kterým provází grafický designér Aleš Najbrt.
Hlavním úkolem Jiřího Rathouského, jenž vytvořil komunikační design například pro hotel Thermal v Karlových Varech, pražský Intercontinental a spolupracoval s nakladatelstvím Albatros, bylo vymyslet, jak cestujícím pomoct v lepší orientaci v metru.
První ucelený informační systém metra měl i tu zvláštnost, že byl řazený vertikálně, pod sebou - ve své době se jednalo o poměrně odvážné řešení.
Vaněk je také jedním ze zakladatelů korporátních manuálů u nás. Vytvořil například logo pro Československé státní aerolinie. Jeho informační řešení v metru vydrželo celistvé asi deset let, pak se dopravní podnik odklonil od jednotného řádu.
Foto: Pražská integrovaná doprava
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
11. 1. 2024 9:46
Cestující se jím řídí každý den, přesto mu nevěnují větší pozornost. Informační systém metra je ale součástí charakteru Prahy a skrývá bohatou historii mistrovské disciplíny v oblasti grafického designu. Zabývat se jím proto bude i úvodní díl nového pořadu České televize nazvaný Identita, který v několika epizodách přiblíží vývoj oboru a seznámí diváky s osobnostmi vizuální komunikace.
 

Právě se děje

Další zprávy