Hradčany bez věže, Prašnou bránu byste nepoznali. Tak se změnila Praha za 150 let

Hradčany bez věže, Prašnou bránu byste nepoznali. Tak se změnila Praha za 150 let
Staroměstské náměstí v roce 1860 s Týnským chrámem.
Zmizely plynové kandelábry pouličního osvětlení i Mariánský sloup. Naopak přibyly davy turistů, zahrádky a stánky.
Pán v černém před staroměstským orlojem na snímku z roku 1860.
Stejné místo o 157 let později.
Foto: Library of Congress
David Kohout David Kohout
22. 8. 2017 9:32
Elegantní pán v černém pomalu korzuje po prázdném Karlově mostě. Mezitím na Staroměstské náměstí začínají přicházet první obchodníci. Postavičky pomalu kráčejí malebnými uličkami, které osvětlují staré plynové kandelábry pouličního osvětlení. Jednou za čas ulicemi projede koněspřežná tramvaj.To jsou příběhy staré Prahy zachycené na dobových fotografiích, které jako by se vylouply z Povídek malostranských. Více jak 150 let staré snímky nám ukazují, jak vypadala Praha před nástupem masové turistiky. Některá místa jako kdyby se vůbec nezměnila. Jiná již přestala existovat. Podívejte se do fotogalerie a porovnejte Prahu v době Jana Nerudy a Františka Palackého s moderní Prahou 21. století.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 1 hodinou

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy